Badania / Ludzie / Nauka / Wydarzenia

UWr członkiem programu „doktoraty wdrożeniowe”

Pięć największych wrocławskich uczelni, w tym Uniwersytet Wrocławski, podpisały porozumienie o doktoratach wdrożeniowych z KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Cuprum CBR. Ramy współpracy wyznaczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podstawą programu „doktoraty wdrożeniowe” jest budowa systemu współpracy między nauką i biznesem. Dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślił, że głównym beneficjentem doktoratów wdrożeniowych są przedsiębiorcy, którzy dostaną możliwość zatrudnienia ambitnych, młodych naukowców, aby sprawniej rozwiązywać problemy technologiczne. Zyskają również sami doktoranci, którzy wezmą udział w projekcie. Otrzymają ministerialne stypendium w wysokości 2450 zł. Porozumienie to również szansa dla samych szkół wyższych. – Uczelnia dostaje szansę na szybką promocję doktorów. Co więcej, jeśli choć część badań związanych z ich powstawaniem prowadzona jest na tej uczelni, otrzymuje ona wynagrodzenie z tytułu ryczałtu – podkreślił wiceminister.

Ze współpracy cieszy się prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego – Jesteśmy zainteresowani „doktoratami wdrożeniowymi”, bo otwierają nam drogę do współpracy z biznesem. Możliwość kontaktu z takimi przedsiębiorstwami, jak KGHM Polska Miedź S.A., czy KGHM Cuprum to niewątpliwy zaszczyt i przede wszystkim inspiracja dla prac naukowych – zaznaczył prof. Jezierski i dodał – Teraz motto widoczne w Auli Leopoldina – „Consilio et Industria” („Roztropność i pracowitość”) – staje się jeszcze bardziej aktualne, niż kiedykolwiek dotąd.

Obecnie ustalane są zasady szczegółowej współpracy między Uniwersytetem Wrocławskim a KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Cuprum CBR.

Fot. KGHM CUPRUM sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wrocławiu

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz