Konferencje / Wydarzenia

V Ogólnopolska Konferencja Naukowa Lokalna społeczność żydowska w Ostrowie Wielkopolskim

W dniach 16–17 listopada 2017 r. odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Lokalna społeczność żydowska”. Obrady miały miejsce w Forum Synagoga przy ul. Raszkowskiej 21 w Ostrowie Wielkopolskim, w siedzibie Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski UWr. Drugiego dnia konferencji odbywały się także warsztaty języka hebrajskiego biblijnego dla uczniów ostrowskich liceów, które odwiedził JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Adam Jezierski.

Prelegentów i zaproszonych gości powitali dr Krzysztof Morta, dyrektor Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski UWr i kierownik naukowy konferencji oraz dr Agnieszka Wojciechowska, zastępca Dyrektora ds. naukowych Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych. Przybyłych do ostrowskiej synagogi przywitała również Ewa Matecka, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz reprezentująca samorząd ostrowski członek Rady Programowej Ośrodka. Uroczyste rozpoczęcie konferencji 16 listopada 2017 roku o godzinie 10.00 w Forum Synagoga przy ul. Raszkowskiej 21 zaszczyciły swoją obecnością władze samorządowe Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu. Po raz pierwszy była także reprezentacja Odolanowa (Krystyna Wiertelak, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Odolanów), który chce nawiązać współpracę z naszym Uniwersytetem. Dyrektorzy placówek muzealnych i kulturalnych oraz szkół zarówno z Ostrowa, jak i okolicznych miejscowości. W tej części konferencji uczestniczyła też licznie przybyła ostrowska młodzież licealna.

W tegorocznym, piątym już, spotkaniu naukowym obradowało kilkunastu uczonych, reprezentujących 9 ośrodków akademickich z całej Polski. Wykład inauguracyjny pt. Muzyka w Antoninie. Książę Antoni Radziwiłł i Chopin na kartach powieści Leo Hirscha Eliza Radziwiłłówna. Młodzieńcza miłość cesarza Wilhelma I i Gustawa Bojanowskiego Tydzień w Antoninie. Przyczynek do dziejów sztuki i (niespełnionej) miłości wygłosił prof. dr hab. Roman Dziergwa z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwszego dnia swoje referaty wygłosili także m. in. Jarosław Biernaczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. dr hab. Krystyna Radziszewska (Uniwersytet Łódzki), Łukasz Krzyszczuk (Uniwersytet Wrocławski), prof. dr hab. Krzysztof Tomasz Witczak (Uniwersytet Łódzki) oraz dr Adam Sitarek (Uniwersytet Łódzki), Katarzyna Grzonka-Baszuk (Uniwersytet Opolski), dr Karol Górski (Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu), Maria Misztal (Uniwersytet Opolski) oraz dr Krzysztof Morta (Uniwersytet Wtocławski). Uczeni podjęli tematy związane z literaturą żydowską XIX i XX w., kulturą żydowską łódzkiego getta, średniowiecznymi rękopisami hebrajskimi przechowywanymi w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu oraz pochodzącymi z wieków późniejszych ocalałymi fragmentami księgozbioru ostrowskiej gminy żydowskiej, a także opisywali gminy żydowskie funkcjonujące w Będzinie i Rybniku.

Drugiego dnia konferencji pracownicy i studenci Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowali warsztaty z języka hebrajskiego biblijnego dla ponad 50 uczniów ostrowskich liceów ogólnokształcących. Warsztaty poprzedził wykład Łukasza Krzyszczuka, który wprowadził słuchaczy do żydowskich zwyczajów pogrzebowych oraz retoryki hebrajskiej inskrypcji nagrobnej. Następnie licealiści podzielili się na trzy grupy, gdzie uczyli się podstaw alfabetu hebrajskiego pod okiem dr Anny Rambiert z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz studentów Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych: Anny Szczypkowskiej i Krzysztofa Kawy. Po trwających ponad 45 minut warsztatach uczniowie i wykładowcy udali się do lapidarium przy Placu 23 stycznia, gdzie wspólnie starali się odczytać inskrypcje na macewach. Synagogę, w której odbywały się warsztaty, odwiedził w tym czasie JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Adam Jezierski.

Zarówno o konferencji, jak i warsztatach pojawiły się informacje w lokalnej telewizji, które kolejny raz promują naszą uczelnię w Południowej Wielkopolsce (zob. od 11:28).

Łukasz Krzyszczuk

Uczestnicy warsztatów z języka hebrajskiego z JM Rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego
fot. Łukasz Krzyszczuk

Dodane przez: Agata Sałamaj

21 Lis 2017

ostatnia modyfikacja: 22 Lis 2017

Licencja Creative Commons Powyższy artykuł może być kopiowany i rozpowszechniany w ramach CC BY 2.0.