VI Muzyczne Spotkanie z Literaturą Austriacką

Instytut Filologii Germańskiej UWr, Biblioteka Austriacka we Wrocławiu oraz Konsulat Republiki Austrii we Wrocławiu zapraszają na VI Muzyczne Spotkanie z Literaturą Austriacką. Wiersze Ilse Tielsch będą recytować studentki i studenci Instytutu Filologii Germańskiej UWr: Rita Handermander, Natalia Blanka Janicka, Magdalena Przerada, Jessica Starnawski, Daria Maria Symenko, Qihang Xu oraz Angelika Żemełka.

Opieka merytoryczna, wprowadzenie i moderacja: dr Justyna Radłowska

Zapraszamy 11 kwietnia 2019 r., o godz. 18.00 do Biblioteki Austriackiej we Wrocławiu przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 12.

Ilse Tielsch (ur. 1929 r.) dorastała w Auspitz i uczęszczała do szkoły średniej w Nikolsburgu. W kwietniu 1945 r. uciekła przed nadciągającym frontem. W Linzu we wrześniu 1945 r. kontynuowała naukę i w 1948 r. przystąpiła do matury w Wiedniu. W 1949 r. uzyskała obywatelstwo austriackie, a w 1950 r. poślubiła doktora Rudolfa Tielscha, z którym miała czworo dzieci. Studiowała prasoznawstwo i germanistykę, uzyskała tytuł doktora. Pracowała w kilku dziennikach dziennych i tygodniowych oraz uczyła w latach 1955–1964 w wiedeńskiej komercyjnej szkole zawodowej. Od tego czasu mieszka jako niezależna pisarka w Wiedniu. Tworzy teksty, powieści i prozę. Tielsch jest członkinią Austriackiego Stowarzyszenia Pisarzy, Austriackiego Towarzystwa Literatury i austriackiego klubu PEN.  Jej wiersze i książki zostały przetłumaczone na 20 języków i opublikowane w 22 krajach. W tym roku obchodzimy 90 rocznicę jej urodzin.  (za: https://de.wikipedia.org)

Dodane przez: Agata Kreska

10 Kwi 2019