Doktoranci / Ludzie / Pracownicy / Studenci / Wydarzenia

Visiting Professor: prof. Michael Burawoy na UWr

Już niebawem, na zaproszenie Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław odwiedzi jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych współczesnych socjologów – prof. Michael Burawoy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA). Między 28 a 30 maja prof. Burawoy wygłosi otwarty wykład oraz poprowadzi dwa seminaria naukowe skierowane do wszystkich zainteresowanych naukami społecznymi. Wizyta prof. Burawoya jest współfinansowana ze środków Miasta Wrocławia w ramach programu Visting Professors z fundusz Scientiae Wratislavienses.

Prof. Burawoy spędzi we Wrocławiu kilka dni. W poniedziałek 28 maja w godz. 10.00–12.00 odbędzie się otwarte seminarium naukowe dla studentów i licealistów  (na bazie przygotowanych przez prof. Burawoya lektur) „Public Sociology – why do we need it?”. Miejsce: Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Koszarowa 3, sala 234. Tego samego dnia, o godz. 17.00 w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8B, prof. Burawoy wygłosi otwarty wykład popularnonaukowy „The Public University – A Battleground for Real Utopias”. We wtorek 29 maja spotka się natomiast ze studentami, doktorantami i pracownikami naukowymi wrocławskich uczelni podczas otwartego seminarium naukowego „What can we learn from cases? Extended case method in social sciences”. Miejsce: Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Koszarowa 3, sala 234. Na otwarte seminaria obowiązują zapisy. Zgłoszenie należy wysłać na adres juskajta@gmail.com.

Znamienity gość Uniwersytetu Wrocławskiego jest światowej sławy socjologiem pracy, ruchów społecznych oraz metodologiem badań społecznych. W zakresie socjologii pracy rozwinął oryginalną analizę procesu i ideologii pracy w warunkach fordowskiego modelu kapitalizmu monopolistycznego oraz gospodarki planowanej w krajach realnego socjalizmu. Jego badania porównawcze prowadzone m.in. w USA, RPA, na Węgrzech oraz w Zambii należą do klasyki współczesnej socjologii gospodarki, bez której trudno wyobrazić sobie rozwój obu dyscyplin w czasach współczesnych. W zakresie socjologii ruchów społecznych do jego największych osiągnięć należy analiza „kontrruchów” (w sensie K. Polanyiego) kontestujących procesy neoliberalnej globalizacji. Jego istotnym wkładem w międzynarodową dyskusję socjologiczną jest wprowadzenie metodologii „socjologii publicznej”. Zasadza się ona na aktywnym, refleksyjnym, uczestniczącym i krytycznym dialogu z różnego rodzaju odbiorcami wiedzy naukowej, w tym przede wszystkim reprezentantami społeczeństwa obywatelskiego. Ponadto, na uwagę zasługuje stworzona przez Profesora Burawoya „extended case method” (metoda poszerzonego studium przypadku), która jest nowatorską metodą badań jakościowych z wykorzystaniem obserwacji uczestniczącej oraz refleksyjnej interwencji w świat badanych. Prof. Burawoy jest laureatem licznych nagród naukowych oraz dydaktycznych, jedynym autorem ośmiu monografii naukowych, z których przynajmniej dwie – „Manufacturing Consent” (1979) oraz „Extended Case Method” (2009) – uznać można za przełomowe dla nauk społecznych. Opublikował ponad 130 artykułów naukowych. Był profesorem wizytującym w wiodących ośrodkach naukowych m.in. w USA, Egipcie, RPA, Francji, Tajwanie i na Węgrzech. W latach 2003–2004 był Przewodniczącym Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego, zaś w latach 2010–2014 pełnił funkcję Przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Socjologicznego.

Wizyta prof. Burawoya we Wrocławiu jest finansowana ze środków miasta Wrocławia w ramach programu Visiting Professors z funduszu Scientiae Wratislavienses.

Dodane przez: Kamilla Jasińska

17 maja 2018