Ludzie / Nauka / Wydarzenia

Visiting Professors – prof. Alan Liu

Od 25 czerwca do 1 lipca gościem Laboratorium Humanistyki Współczesnej w Instytucie Kulturoznawstwa będzie znawca humanistyki cyfrowej, literaturoznawca oraz badacz mediów profesor Alan Liu z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Wizyta profesora Liu odbędzie się w ramach programu VISITING PROFESSORS finansowanego przez Urząd Miasta Wrocław.

Prof. Liu od 1995 roku jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara. Wcześniej wykładał na Uniwersytecie Yale, którego jest absolwentem. Doktoryzował się z angielskiej literatury romantycznej na Uniwersytecie Stanforda. Jest autorem trzech książek: Local Transcendence: Essays on Postmodern Historicism and the Database, Chicago: University of Chicago Press, 2008; Laws of Cool: Knowledge Work and the Culture of Information, Chicago: University of Chicago Press 2004; Wordsworth: the Sense of History, Stanford: Stanford University Press, 1989. W 1998 roku założył centrum humanistyki cyfrowej na Uniwersytecie Kalifornijskim, co czyni go jednym z pionierów na tym polu badawczym. Obecnie pracuje nad monografią poświęconą krytycznym studiom nad infrastrukturą. We wtorek 27 czerwca o godz. 17:00 profesor Liu wygłosi otwarty wykład pt. Key Trends in the Digital Humanities: How the Digital Humanities Challenge the Idea of the Humanities. Wykład odbędzie się w Centrum Sztuki WRO (ul. Widok 7).

„Kluczowe trendy humanistyki cyfrowej – w jaki sposób cyfrowa humanistyka stanowi wyzwanie dla idei humanistyki” to wykład profesora Liu, który odbędzie się 27 czerwca o godzinie 17.00 w Centrum Sztuki Wro ul. Widok 7.

Jak kluczowe metody humanistyki cyfrowej – takie jak data mining, mapowanie, wizualizacje, analiza sieci społecznych, czy topic modeling – w znaczący sposób wpływają na samą ideę humanistyki i vice versa? Korzystając z przykładów badań prowadzonych w ramach humanistyki cyfrowej, Alan Liu rozważa generalne pytania, z którymi mierzy się humanistyka w obliczu komputerowych mediów – przede wszystkim pytania o naturę i rolę interpretatywnego „znaczenia”.

Wizyta jest finansowana ze środków Gminy Wrocław w ramach programu Visiting Professors, fundusz Scientiae Wratislavienses.

Dodane przez: Agata Sałamaj

20 Cze 2017