Strona używa plików cookies więcej

Nauka / Wydarzenia

W Kosmos z Uniwersytetem Wrocławskim

Centralny projektor, ekran o średnicy 8 m i dźwięk Dolby-Stereo 5.1. A do tego wygodne fotele plażowe. Jeśli macie ochotę przetestować możliwości nowej kopuły projekcyjnej planetarium Instytutu Astronomicznego, będziecie mogli to zrobić już w najbliższą sobotę. Za darmo.

Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego zachęca do udziału w bezpłatnych pokazach przedpremierowych w nowej kopule już w sobotę, 15 września (od godz. 15.00 do 18.00), oraz w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, 21 i 22 września. Podczas 20-minutowych seansów zaprezentowane zostaną programy o tematyce astronomicznej.

Kolejne seanse będą rozpoczynać się co pół godziny. W związku z tym, że sala projekcyjna może pomieścić jedynie 30 osób, organizatorzy proszą widzów czekających na wolne miejsca o cierpliwość i wyrozumiałość. A poczekać warto – bo jest na co.

– W ramach rutynowej działalności nasze planetarium zaprosi wszystkich chętnych na wycieczki w głębiny Wszechświata w poszukiwaniu ciemnej materii, na obserwacje zderzenia galaktyk i orbitowanie wokół czarnej dziury – mówi prof. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego. – Pokażemy również piękno planet Układu Słonecznego, ich księżyców, naszego Słońca i jego aktywności. Prześledzimy historię rozwoju technik obserwacyjnych oraz łowy na bozon Higgsa.

– Nowa sala projekcyjna rozpoczyna nowy rozdział działalności planetarium Uniwersytetu Wrocławskiego – mówi prof. Rudawy. – Średnica nowego ekranu projekcyjnego wynosi aż 8 m, czyli dwa razy więcej niż dotychczas. Nasi widzowie zasiądą w wygodnych fotelach plażowych pod horyzontalnie zorientowaną kopułą ekranu, a więc tak samo, jak w typowych, klasycznych planetariach w Toruniu, Chorzowie czy Fromborku. Ze wszystkich stron będą otoczeni obrazem. Centralny projektor jest wyposażony w obiektyw typu „rybie oko” oraz system nagłośnienia Dolby-Stereo 5.1. Wyświetlany obraz jest niebywałej urody, kontrastowy, barwny, a wysokiej jakości dźwięk komentarza i podkładu muzycznego doskonale uzupełniają wrażenia wizualne.

Fot. Robert Falewicz.

Interesująca jest już sama konstrukcja półsferycznego ekranu projekcyjnego, podtrzymywanego przez… powietrze. Specjalna pompa obniża ciśnienie w przestrzeni pomiędzy zewnętrzną powłoką planetarium a ekranem, dzięki czemu normalne ciśnienie powietrza w sali projekcyjnej podnosi i „rozdyma” ekran. Rozwiązanie to powoduje, że widzowie, niestety, stale słyszą szum wywołany pracą pompy, ale hałas nie jest uciążliwy. Przypomina wrażenia z kabiny szybko jadącego samochodu osobowego.

Po pierwszych, testowych projekcjach nowa kopuła Instytutu Astronomicznego 17 września zostanie udostępniona uczniom, w ramach tradycyjnych już, regularnych, pokazów i lekcji dla szkół. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli z niej korzystać niebawem. Na początku co dwa tygodnie, a gdyby zainteresowanie okazało się bardzo duże – co tydzień.

– Ze względu na wielkość i stopień komplikacji konstrukcja jest to obiekt raczej stacjonarny. Niestety, ze względu na brak ogrzewania także obiekt sezonowy – mówi prof. Rudawy. – Być może uda nam się jednak zapewnić właściwe warunki nawet w chłodniejszych okresach roku.

Prof. Rudawy podkreśla, że nowa sala jest wciąż tylko rozwiązaniem tymczasowym i zastępczym, które ma choć w części wypełnić lukę w systemie edukacji i popularyzacji wiedzy we Wrocławiu spowodowaną brakiem miejskiego planetarium.

– Może uda nam się zademonstrować władzom miasta i regionu, że stałe, nowoczesne, duże planetarium jest niezbędnym obiektem edukacyjnym – mówi prof. Rudawy.

Przypomnijmy, że wrocławscy astronomowie od dziesięcioleci zabiegają o budowę planetarium w stolicy Dolnego Śląska. Mimo licznych obietnic i deklaracji ze strony decydentów, do tej pory, niestety, bezskutecznie.

Nowa – tymczasowa – kopuła projekcyjna zostanie otwarta dzięki wspólnemu przedsięwzięciu Instytutu Astronomicznego i firmy „Bajkonur” Tomasza Lewickiego, absolwenta astronomii na UWr, który od wielu lat wykorzystuje przenośne planetarium w działalności edukacyjnej w szkołach. Pozwolenie na ustawienie kopuły na terenie Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, objętym ochroną konserwatorską, będzie ważne do 15 grudnia.

– Mamy jednak nadzieję, że ze względu na wyjątkową wartość edukacyjną obiektu i bardzo dobre wpisanie się jego bryły w otoczenie budynków Instytutu, uda nam się uzyskać pozwolenie na dalszą eksploatację – mówi prof. Rudawy.

Szczegóły dotyczące wszystkich pokazów w planetarium można znaleźć na stronie Instytutu Astronomii. Pełna oferta dla szkół, poza pokazami, obejmuje dodatkowo także lekcje „na żywo” z astronomem, opisane w zakładce LEKCJE. Formularz rezerwacji miejsc dla grup szkolnych znajduje się w zakładce ZAPISY.

Dodane przez: Michał Raińczuk

13 Wrz 2018

ostatnia modyfikacja: 8 Paź 2018