Strona używa plików cookies więcej

Ludzie / Nauka / Wydarzenia

W Wojsławicach powstaje Polski Ogród Milenijny

W Polskim Ogrodzie Milenijnym, który jest częścią Arboretum w Wojsławicach, uprawiane będą polskie odmiany roślin ozdobnych i sadowniczych oraz wybrane rośliny ginące, zagrożone i chronione. Ponad tysiąc odmian. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2,2 mln zł, z czego około 1,5 mln zł stanowi dotacja samorządu województwa.

Umowę na realizację inwestycji podpisał Cezary Przybylski, marszałek województwa i prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Arboretum w Wojsławicach jest filią wrocławskiego Ogrodu Botanicznego, dlatego przekazanie podpisanej umowy, nastąpiło właśnie w Ogrodzie.

Fot. Dominika Hull/UWr/CC BY-NC 2.0

Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia jest prof. Tomasz Nowak, emerytowany dyrektor Ogrodu Botanicznego. – Zakładamy ogród polskich roślin, bo powinniśmy być dumni z naszych hodowców, z naszych odmian. Mamy pole, mamy chęci, mamy pasjonatów tych roślin – ludzi, którzy chcą się podjąć tego wyzwania. Posadzimy ponad tysiąc odmian polskich roślin ozdobnych, sadowniczych, wybranych roślin ginących, zagrożonych i chronionych. Na początku w ogrodzie milenijnym znajdą się rośliny ozdobne zdrewniałe, nagonasienne, szpilkowe i liściaste. Znajdą się tutaj krzewy, byliny oraz rośliny użytkowe, stworzone przez polskich hodowców po 1945 roku – mówi prof. Nowak i dodaje, że nazwa nowej części Arboretum – Polski Ogród Milenijny – jest nawiązaniem do 100-lecia bitwy o Niemczę, zaliczanej do jednej z najważniejszych zwycięstw Bolesława Chrobrego w umacniającym się wówczas państwie polskim.

Fot. Dominika Hull/UWr/CC BY-NC 2.0

Ogrodników czeka mnóstwo pracy. Po przygotowaniu pola pod uprawę rozpocznie się sadzenie roślin. W Polskim Ogrodzie Milenijnym zobaczymy m.in.: mieczyka błotnego i sulistrowickiego, pajęcznicę liliowatą, różę francuską, dyptama jesionolistnego, czosnek niedźwiedzi, len austriacki, paprotnika kolczastego, znakocicę klinowatą, elismę pływającą, rosiczkę okrągłolistną i pośrednią oraz wilczomlecz pstry.

Prof. Nowak ma już w głowie kolejne pomysły – Około dwa hektary zostawiamy na przyszłość. Tam chcemy założyć gospodarstwo rolne i uprawiać polskie kartofle, polskie odmiany pszenicy, kukurydzy. Zmieszamy maki z chabrem i zaczniemy malować pole polskim krajobrazem. Moim marzeniem jest założenie w tym miejscu hodowli zachowawczej konika polskiego – podkreśla.

Polski Ogród Milenijny jest projektem innowacyjnym. W Europie nie ma takiego ogrodu botanicznego, w którym pokazano by tak szeroko narodowy dorobek w hodowli roślin ozdobnych i użytkowych. Będzie to jedna z najbogatszych placówek, w której uprawie znajdzie się tyle roślin zagrożonych i ginących. To miejsce stanie się w przyszłości bankiem najbardziej wartościowych genetycznie roślin. To również przestrzeń, gdzie wszyscy zwiedzający będą mogli zobaczyć cenne przyrodniczo gatunki. – W ten sposób dokładamy kolejną cegiełkę do realizacji ważnych celów strategicznych naszego województwa związanych z edukacją ekologiczną i polityką ochrony środowiska – zaznacza marszałek.

Polski Ogród Milenijny ma być gotowy do końca października 2018 roku.

Fot. Dominika Hull/UWr/CC BY-NC 2.0

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

10 Sie 2017

ostatnia modyfikacja: 28 Sie 2017