Doktoranci / Pracownicy / Studenci / Wydarzenia

Weź udział w Falling Walls Lab 2019

Podziel się swoim pomysłem naukowym, biznesowym, społecznym lub artystycznym i wygraj udział w międzynarodowej konferencji Falling Walls, odbywającej się co roku w Berlinie w rocznicę upadku muru berlińskiego.

Szczegóły

Konkurs odbywa się pod hasłem: „Great minds, 3 minutes, 1 day”. Jego formuła zakłada krótkie – zaledwie trzyminutowe – wystąpienia w języku angielskim prezentujące badania naukowe, projekt biznesowy, inicjatywę artystyczną lub społeczną. Uczestnikami mogą być studenci, doktoranci, doktorzy i młodzi profesorowie.

Falling Walls Lab to międzynarodowy konkurs towarzyszący prestiżowej konferencji Falling Walls, w której biorą udział najważniejsi naukowcy, w tym laureaci Nagrody Nobla, biznesmeni i politycy z całego świata. Konferencja jest wyjątkową okazją do wymiany pomysłów i inspiracji, a także nawiązania profesjonalnych kontaktów z przedstawicielami nauki, biznesu i polityki na całym świecie. Wydarzenia odbywają się w ramach Berlin Science Week.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Falling Walls Lab.

Zgłoszenia

Konkurs składa się z dwóch etapów – regionalnego oraz światowego. Etap wrocławski odbędzie się 3 października 2019 roku. Aby wziąć w nim udział, wypełnij formularz do 23 września (termin wydłużony).

Masz wątpliwości dotyczące polskiego etapu? Napisz na blaschke@ift.uni.wroc.pl.

Uczestnicy poprzednich edycji o FWL

Dr Jakub Jankowski, absolwent UWr, specjalista w dziedzinie fizyki teoretycznej, przyznaje, że na początku do Falling Walls Lab podchodził sceptycznie, głównie z uwagi na ograniczenia czasowe wynikające z formuły konkursu. Teraz jednak cieszy się, że do udziału w ubiegłorocznej edycji zachęcił go prof. David Blaschke z UWr, organizator wrocławskiego etapu konkursu.

Krótka i przystępna prezentacja to forma, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna, m.in. za sprawą znanych na całym świecie konferencji TEDx czy konkursu FameLab. Przygotowanie trzyminutowego wystąpienia to dla naukowca, przyzwyczajonego do dłuższych wypowiedzi, nie lada wyzwanie – warto jednak podjąć ten trud. Przekonał się o tym Jankowski, bo pracując nad prezentacją, nauczył się porządkowania materiału i ilustrowania skomplikowanych pojęć prostymi przykładami i dzięki temu udało mu się opowiedzieć o związkach między fizyką czarnych dziur a zjawiskami subatomowymi w sposób przystępny i ciekawy.

Podobne doświadczenia ma Mateusz Szatkowski, doktorant na Politechnice Wrocławskiej, zwycięzca wrocławskiej edycji z 2016 roku. Falling Walls Lab było dla niego doskonałą lekcją i okazją do przewartościowania niektórych aspektów swojego projektu naukowego.

– Przyznam, że była to moja najbardziej stresująca prezentacja, ale udowodniłem sobie, że krótki czas wystąpienia nie jest problemem, skoro potrafiłem opowiedzieć o swoim projekcie w zaledwie trzy minuty – mówi Szatkowski. – Zamiast na ilość, postawiłem na jakość. Chciałem być pewien, że odbiorcy zrozumieją i zapamiętają wszystko, o czym opowiadałem.

Jego zdaniem każdy naukowiec, któremu zależy na popularyzowaniu nauki, powinien kształcić w sobie tego typu umiejętności, bo w natłoku informacji, z którymi mamy na co dzień do czynienia, coraz większego znaczenia nabiera prezentowanie wiedzy w atrakcyjny i zrozumiały sposób. To ważne zjawisko dla współczesnej nauki, o czym świadczą cieszące się popularnością inicjatywy, takie jak Uniwersytet Dzieci, Dolnośląski Festiwal Nauki czy Noc Laboratoriów.

Falling Walls Lab to też fantastyczna przygoda. Podczas listopadowych finałów Berlin zamienia się w światową stolicę nauki, innowacji i inspiracji. Organizowany co roku w wielu krajach konkurs jest wydarzeniem towarzyszącym Falling Walls, międzynarodowej konferencji, której idea upamiętnia upadek muru berlińskiego i zachęca do odważnych działań na miarę ówczesnych zdarzeń. Biorą w niej udział eksperci z całego świata. Jankowski wspomina zwłaszcza spotkanie Williama Phillipsa, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rozwój metod chłodzenia i pułapkowania atomów laserem.

– Dzięki Falling Walls można poznać niesamowitych ludzi i różnorodną tematykę przez nich podejmowaną. Okazuje się, że są na świecie ważne problemy, o których byśmy nigdy nie pomyśleli, a których rozwiązanie może mieć wpływ na naszą codzienność. Skłania to do przemyślenia własnej aktywności i odkrycia nowych, inspirujących kierunków rozwoju – mówi Jankowski. – To naprawdę wyjątkowe przeżycie i najzwyczajniej w świecie dobra zabawa.

Typowa dla Falling Walls Lab krótka prezentacja nie wybacza błędów, ale chętni do udziału w konkursie mogą rozwiać wszelkie wątpliwości i poćwiczyć podczas warsztatów organizowanych co roku tuż przed berlińskimi finałami.

Dodane przez: Aleksandra Draus

9 Wrz 2019