Ludzie / Pracownicy / Studenci / Wydarzenia / Wydarzenia sportowe

Wielkie wydarzenie polskiego i dolnośląskiego sportu na Uniwersytecie Wrocławskim

12 września na Uniwersytecie Wrocławskim odbyły się jubileuszowe obchody 25-lecia Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu oraz 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Uroczysta gala miała miejsce w Oratorium Marianum. W Kompleksie Sportowym im. prof. Józefa Juliana Ziółkowskiego wmurowany został kamień pod budowę ”Zespołu boisk i kortów tenisowych”, któremu nadano imię ”Dolnośląskich Olimpijczyków”.

Komplet osób, wybitnych sportowców-olimpijczyków, najwyższych władz polskiego olimpizmu, samorządowych, uczelni – UWr i AWF-u, a także liczne grono zasłużonych dla dolnośląskiego sportu było w Oratorium Marianum świadkiem spotkania, w trakcie którego uhonorowano dolnośląskich olimpijczyków oraz zasłużonych działaczy ruchu olimpijskiego. Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia; Andrzej Kraśnicki, prezes PKOL; Marian Dymalski, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego (FISU), członek Prezydium PKOL; prof. Adam Jezierski, rektor UWr; prof. Andrzej Rokita, rektor AWF Wrocław; prof. Jacek Kiciński, ksiądz biskup; prof. Marek Bojarski, przewodniczący Rady Sportu UWr; prof. Jan Miodek oraz Arkadiusz Zagrodnik, prezes Dolnośląskiej Federacji Sportu.

Prezes Andrzej Kraśnicki wręczył Złote Medale PKOL za wspieranie ruchu olimpijskiego prof. Adamowi Jezierskiemu, Marianowi Dymalskiemu i grupie członków założycieli Regionalnej Rady Olimpijskiej w 1994 roku.

Andrzej Kraśnicki podkreślił, że RROL jest najprężniej działającą Radą Olimpijską w Polsce. Okolicznościową mowę „Sport w moim życiu” wygłosił prof. Jan Miodek i oczarował wszystkich zebranych, a także spowodował refleksję słuchaczy swoją wiedzą o historii polskiego sportu z lat 50-tych i  60-tych, podając szczegółowe wyniki, nazwiska i sukcesy polskich sportowców na światowych arenach. Wymienił również nazwiska wybitnych sprawozdawców radiowych z tamtych lat i dostał za to ogromne brawa na stojąco. Podczas uroczystości została wyeksponowana osiemnastoletnia współpraca RROL z Uniwersytetem Wrocławskim w promowaniu sportu i idei olimpijskiej wśród młodzieży. Galę uświetnił występ chóru UWr „Gaudium” pod dyrekcją Alana Urbanka. Gospodarzami Gali byli: Mieczysław Łopatka, prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu i prof. Adam Jezierski, rektor UWr.

W drugiej części uroczystości w Kompleksie Sportowym UWr przecięcia wstęgi przy kamieniu węgielnym pod budowę boisk i kortów tenisowych dokonali: Andrzej Kraśnicki, Mieczysław Łopatka, Renata Mauer-Różańska, prof. Adam Jezierski i prof. Marek Bojarski. Kamień i teren pod budowę nowych obiektów poświęcił ksiądz biskup Jacek Kiciński. Pierwszy etap budowy ma ruszyć w 2020 roku, obecnie trwają prace projektowe, a rektor UWr, prof. Adam Jezierski powołał Społeczny Komitet Budowy w składzie: prof. Marek Bojarski, Mieczysław Łopatka i Waldemar Pasikowski.

Jubileuszowe obchody zakończyły się wspólną biesiadą w Ogrodzie Rekreacyjno-Wypoczynkowym Kompleksu Sportowego, którą sponsorował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Organizatorami Jubileuszu byli: Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu i Uniwersytet Wrocławski (Sekcja Obiekty Sportowe).

Autor: Waldemar Pasikowski

Dodane przez: Katarzyna Polic-Patkowska