Doktoranci / Pracownicy / Studenci / Wydarzenia

Wizerunek bogini miłości w sztuce greckiej i rzymskiej

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na wykład towarzyszący wystawie „Pod znakiem Wenus. Rzeźba i relief starożytnej Grecji i Rzymu” który wygłosi dr Agata Kubala z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Wizerunek bogini miłości w sztuce greckiej i rzymskiej” 12.06.2018, godz. 11.00, Oratorium Marianum.

Pełnowymiarowa figura nagiej kobiety wyrzeźbiona z marmuru
Posąg Wenus, marmur, Rzym, początek I w. n.e., ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie / Muzeum Książąt Czartoryskich, fot. Pracownia Fotograficzna Muzeum Narodowego w Krakowie

Wizerunki Afrodyty, greckiej bogini piękna i miłości, należały do szczególnie popularnych w epoce hellenistycznej. Najczęściej wyobrażano ją w pozycji stojącej, po kąpieli, zakrywającą dłońmi piersi i łono (typ pudica – wstydliwa). Wzorem dla tych przedstawień była Afrodyta Knidyjska Praksytelesa z poł. IV w. p.n.e.

Przedstawienia bogini miłości w typie pudica były chętnie kopiowane w czasach rzymskich z uwagi na swój wysoce dekoracyjny charakter. Ponadto popularność wizerunków Wenus wzrosła w czasach panowania Augusta (29 p.n.e. – 14 n.e.), ponieważ bogini ta uchodziła za pramatkę rodu Julijskiego (Venus Genetrix), do którego należał także ten pierwszy rzymski cesarz adoptowany przez Juliusza Cezara.

Po wykładzie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, na której będzie można zobaczyć m.in. marmurową rzeźbę Wenus z I w. n.e. (z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich).

Wstęp wolny!

Dodane przez: Urszula Bończuk-Dawidziuk