Badania / Ludzie / Nauka / Studenci / Wydarzenia

Wojciech Stawski zdobywcą Srebrnego Medalu Chemii

We wtorek w Warszawie ogłoszono nazwiska zwycięzców konkursu Złoty Medal Chemii. Srebrny Medal Chemii oraz 5 tys. złotych przypadły Wojciechowi Stawskiemu z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Praca „Hybrydy tetrafiryny(1.1.1.1) i trifiryny(2.1.1) – synteza i charakterystyka” powstała pod kierunkiem dr. hab. Miłosza Pawlickiego. Trifiryny i tetrafiryny należą do porfirynoidów (podobnie jak hemoglobina czy chlorofil), a niektóre z nich mogą znaleźć zastosowanie w fotokatalizie oraz terapii fotodynamicznej, stosowanej na przykład w leczeniu nowotworów.

Celem konkursu Złoty Medal Chemii, organizowanego przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) we współpracy z firmą DuPont jest wyłonienie najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z obszaru chemii oraz jej pogranicza z fizyką i biologią. Złoty Medal Chemii oraz 10 tys. otrzymał Maciej Piejko, absolwent Wydziału Chemii, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, laureatem trzeciego miejsca (brązowy medal i 2,5 tysiąca złotych) został Sebastian Gołojuch (Wydział Chemii, Centrum Nowych Technologii, Uniwersytet Warszawski).

W konkursie przyznano również cztery wyróżnienia (po tysiąc złotych każde) – zdobyli je: Karolina Dzięciołowska, Igor Kaczmarczyk, Adam Koza i Marta Zaborowska. Ponadto jak co roku ogłoszono wyróżnienia firmy DuPont (2 tys. złotych) dla prac zakwalifikowanych do jednej z dwóch kategorii: biotechnologii przemysłowej oraz materiałów zaawansowanych. Otrzymali je: Jakub Durka, Anna Kuziel i Marta Zaborowska. Wszyscy finaliści zyskali także możliwość odbycia stażu naukowego w IChF PAN i zrealizowania projektów badawczych w laboratoriach instytutu Chemii Fizycznej PAN.

W tym roku zgłoszono 40 prac z 9 miast i 18 polskich uczelni. 15 najlepszych zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu, w którym autorzy zaprezentowali przed komisją konkursową wyniki swoich badań. Te właśnie prezentacje finalistów były podstawą do wyboru laureatów.

Wojciech Stawski jest absolwentem studiów licencjackich na kierunku chemia na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie jest studentem pierwszego roku studiów magisterskich na chemii, ale w tym roku wyjechał na Univeristy of Cambridge, gdzie prowadzi badania.

„Pracuję w grupie profesora Jonathana Nitchke i syntezuję nowe klatki molekularne zdolne do „zamykania” w sobie mniejszych cząsteczek, co nierzadko potrafi znacząco wpływać na ich właściwości optyczne, a także daje możliwość stabilizacji związków, które poza taką klatką są niestabilne” – mówi Wojtek.

„A jeśli chodzi o sam konkurs Złoty Medal Chemii, to konkurencja była mocna, jury składające się ze znanych profesorów ICHF PAN i ICHO PAN bombardowało wręcz uczestników pytaniami podczas etapu ustnego. Natomiast sam konkurs był też okazją do spotkania znajomych, także finalistów, których miałem okazję wcześniej poznać w liceum, kiedy byliśmy razem na warsztatach chemicznych organizowanych w Warszawie przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci, którego byłem stypendystą.

Wojciech Stawski współpracował z dr. hab. Miłoszem Pawlickim z UWr już od 2 klasy liceum. Do laboratoriów na Wydziale Chemii przychodził wówczas jakieś 2-3 razy w tygodniu po lekcjach popołudniami, a nawet w wakacje.

„To była świetna okazja, żeby zrobić po szkole coś niezwiązanego ze szkołą i coś, co lubiłem (lubiłem to mało powiedziane). Zawsze będę wdzięczny za tę możliwość i świetne warunki pracy, dużo swobody i profesjonalizm” – mówi Wojtek.

Po 1. roku studiów chemicznych na UWr otrzymał Stypendium Ministra, a między 2. a 3. rokiem studiów był na dwumiesięcznym stażu wakacyjnym w Instytucie Weizmanna w Izraelu w ramach Kupcinet-Getz International Summer School.

Wojtek Stawski jest współautorem publikacji (jedna z nich jest bezpośrednim wynikiem pracy licencjackiej nagrodzonej Srebrnym Medalem Chemii):

· Stawski Wojciech, Hurej Karolina, Skonieczny Janusz, Pawlicki Miłosz Organoboron complexes in the Edge Sharing Macrocycles: The Triphyrin(2.1.1) – Tetraphyrin(1.1.1.1) Hybrid, Angew. Chem. Int. Ed., 2019, 58, 10946-10950.

· Klajn Jan, Stawski Wojciech, Chmielewski Piotr J, Cybińska Joanna, Pawlicki Miłosz A route to a cyclobutane- linked double- looped system via a helical macrocycle, Chemical Communications, 2019, 55, 4558-4561.

· Stawski Wojciech, Kijewska Monika, Pawlicki Miłosz Multiple Coordination in Porphyrinoids (Minireview), Chemistry- An Asian Journal- Accepted, doi: 10.1002/asia.201901422.

· Hurej Karolina, Stawski Wojciech, Latos- Grażyński Lechosław, Pawlicki Miłosz meso-N-pyrrole as a Versatile Substituent Influencing the Optical Properties of Porphyrin, Chemistry – An Asian Journal 2016, 11, 3329-3333.

Wojtku, serdecznie gratulujemy!

Dodane przez: Agata Sałamaj