Nauka / Studenci / Wydarzenia

Wrocław odNowa i potem, odc.8 (podcast)

Co tydzień w poniedziałki publikujemy kolejne odcinki podcastu z serii: Historia do usłyszenia: Wrocław OdNowa 1945 i potem. To nowy projekt zrealizowany przez studentów historii w przestrzeni publicznej Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kucharskiego i Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Dzisiaj odcinek Aleksandry Kameckiej, Byliśmy, jesteśmy. Wystawa ziem odzyskanych Gość: prof. dr hab. Grzegorz Strauchold z Instytutu Historycznego UWr.

Zorganizowana przy ogromnych nakładach pieniężnych Wystawa Ziem Odzyskanych była największym propagandowym wydarzeniem w czterdziestopięcioletniej powojennej historii Wrocławia. Podczas stu dni, pomiędzy 21 lipca a 31 listopada 1948 r., oczy całej Polski zwrócone były na stolicę Dolnego Śląska, ciągle jeszcze przecież zrujnowaną a w owe wielkie dni Wrocławia sławiącą rozwój państwa socjalistycznego, zarówno gospodarczy jak i kulturowy. WZO była zwieńczeniem trzyletniej działalności Ministerstwa Ziem Odzyskanych, ostatecznym potwierdzeniem, iż udało się Ziemie Zachodnie i Północne zagospodarować i przede wszystkim zintegrować z Macierzą. Miała edukować o wielowiekowym związku tego terytorium z Polską oraz przekonywać społeczeństwo do nowego systemu politycznego. W odcinku podcastu, dotyczącym Wystawy Ziem Odzyskanych, usłyszą Państwo opowieść o przygotowaniach do wydarzenia, wielopłaszczyznowej propagandzie oraz niezwykłych rozwiązaniach technologicznych zastosowanych na ekspozycji. Nie zabraknie również symbolu WZO a aktualnie jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia – Iglicy.

Posłuchajcie tutaj

Dodane przez: Agata Sałamaj