Nauka / Studenci / Wydarzenia

Wrocław OdNowa – Szaberplac! (odc.5)

W każdy poniedziałek publikujemy w tym semestrze kolejny odcinek podcastu przygotowanego przez studentów Historii w Przestrzeni Publicznej - Wrocław odNowa. W swoich praca studenci rozmawiają z wybitnymi wrocławskimi historykami o świecie tuż po wojnie. Tym razem zapraszamy Was... na plac. Szaberplac!

Karolina Frydel, Wrocławskie szaberplace Gość: dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel

Po wojnie Wrocław stał się stolicą szabru. Zniszczone miasto kryło w sobie wiele cennych przedmiotów, pozostawionych przez byłych mieszkańców. Porzucone mienie zagarniano,a część z niego odsprzedawano, by zdobyć środki potrzebne do życia. Szaberplac wędrował po planie powojennego Wrocławia – od placu Nankiera, przez Plac Grunwaldzki, po Plac Nowy Targ. Na Placu Grunwaldzkim znajdowało się bodaj największe targowisko na całym Śląsku. Przyciągało ono najrozmaitszych ludzi z całego miasta, a także spoza jego granic – handlowali tam nie tylko polscy pionierzy, lecz także sowieccy żołnierze i Niemcy, sami wyprzedający swe mienie, aby przeżyć. Można tam było kupić wszystko – jak i wszystko sprzedać.

Tutaj wysłuchasz podcastu!

Szaberplace funkcjonują w pamięci społecznej Wrocławia po dziś dzień, stając się tematem rozmaitych tekstów kultury – w tym i niniejszego odcinka podcastu. Rozmawiają prof. UWr dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel i Karolina Frydel.

Dodane przez: Tomasz Sikora

5 Kwi 2021