Badania / Nauka / Wydarzenia

Wrocławscy badacze w międzynarodowym zespole

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego weszło w skład sieci badawczej Jean Monnet Research Network „Between the EU and Russia: Domains of Diversity and Contestation”.

Międzynarodowa sieć BEAR ma 25 członków, na co dzień pracujących na 11 uniwersytetach (m.in. McGill University w Kanadzie, University of Glasgow w Szkocji, Tufts University w USA, King’s College London w Anglii czy Tartu University w Estonii) w 6 krajach. Tematem jej badań jest rola i znaczenie regionalnych grup mniejszościowych na wschodnim pograniczu Unii Europejskiej, przede wszystkim w kontekście konkurencji geopolitycznej między UE a Federacją Rosyjską. Na wymianę badawczą i dydaktyczną BEAR otrzymała od Komisji Europejskiej dofinansowanie w wysokości 300 tys. euro. Inicjatorem udziału Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta w projekcie oraz koordynatorem jego wrocławskiej części jest prof. Ireneusz P. Karolewski.

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego jest międzywydziałową placówką Uniwersytetu Wrocławskiego, powstałą w 2002 roku jako wspólny projekt UWr i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Najważniejszym celem CSNE jest inicjowanie, organizowanie oraz popularyzowanie problematyki niemieckiej i relacji polsko-niemieckich, z naciskiem na pięć zakresów tematycznych: Wizje Europy w XIX i XX wieku; Nacjonalizm, religie i integracja europejska; Kultura, literatura i pamięć w stosunkach polsko-niemieckich; Historia Niemiec i kontrowersji polsko-niemieckich oraz Polska i Niemcy w zjednoczonej Europie.

Dodane przez: Michał Raińczuk

9 Lis 2017

ostatnia modyfikacja: 14 Lis 2017

Licencja Creative Commons Powyższy artykuł może być kopiowany i rozpowszechniany w ramach CC BY 2.0.