Badania / Nauka / Studenci / Wydarzenia

Wrocławscy studenci w konkursie ESA

Przygotowany przez wrocławskich studentów eksperyment zatytułowany „HyperCells” został wytypowany przez naukowców z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) do realizacji w ramach międzynarodowego konkursu Spin Your Thesis! 2019

Młodzi naukowcy zrzeszeni w projekcie ARES (Astrobiology and Radiation Experiments in Stratosphere) wyszli z propozycją zbadania funkcjonowania ludzkich komórek nowotworowych w warunkach zmienionej grawitacji. Udział w konkursie to niepowtarzalna okazja przeprowadzenia serii profesjonalnych eksperymentów przy użyciu specjalistycznej wirówki tzw. Large Diameter Centrifuge (LDC), która umożliwia badania w warunkach hipergrawitacji. Zanim to jednak nastąpi, w ciągu najbliższych miesięcy czteroosobowa reprezentacja zespołu ARES – Dawid Przystupski, Agata Górska, Leszek Kogut oraz Krzysztof Kotowski – będzie rozwijać ich projekt pod nadzorem specjalistów z ESA m.in. podczas profesjonalnych szkoleń w Training and Learning Centre (ESEC-Galaxia) w Belgii. Punkt kulminacyjny zaplanowany został na wrzesień 2019 roku, kiedy to miesiące przygotowań zostaną zwieńczone kilkudniową kampanią badawczą, podczas której studenci korzystając z wirówki LDC przeprowadzą serię doświadczeń w placówce Europejskiej Agencji Kosmicznej ESTEC (European Space Research and Technology Centre) w Holandii. Warto wspomnieć, że  reprezentanci zespołu ARES będą pierwszym w historii polskim zespołem studenckim, który przeprowadzi badania z dziedziny medycyny i astrobiologii we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

ARES to projekt zrzeszający studentów z trzech wrocławskich uczelni: Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej, działający pod opieką Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej przy Uniwersytecie Medycznym. Opiekunami koła są dr. hab. Jolanta Saczko prof. nadzw oraz dr. hab. Julita Kulbacka. Działalność grupy studentów rozpoczęła się dwa lata temu inicjatywą przeprowadzenia badań astrobiologicznych z wykorzystaniem balonowych misji stratosferycznych, która została nagrodzona w konkursie 3Mind – create your impact. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych, jak i przyznany studentom grant „Najlepsi z najlepszych! 3.0” na kwotę ponad 300 tys. zł pozwoliły studentom mierzyć znacznie wyżej poziomu stratosfery. Dziś projekt ARES skupia się na badaniach w dziedzinie szeroko pojętej astrobiologii, stawiając sobie za cel podjęcie współpracy z specjalistycznymi, międzynarodowymi ośrodkami, m.in. Europejską Agencją Kosmiczną. Pełną historię zespołu ARES można znaleźć na oficjalnym profilu projektu.

Udział w konkursie Spin Your Thesis odbywa się w ramach projektu pt. „Badania nad ochroną materiału biologicznego na potrzeby misji kosmicznych” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu „Najlepsi z najlepszych! 3.0”.

Więcej szczegółów na temat samego eksperymentu ujawniono na PAP.

Dodane przez: Agata Sałamaj

2 Sty 2019