Strona używa plików cookies więcej

13 grudnia 2021 r. mija 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. To rocznica niezwykle tragicznych wydarzeń, ale także dzień, gdy szczególnie myślimy o wszystkich bohaterach i bohaterkach, którzy nie wahali się zaprotestować i działać przeciwko komunistycznemu reżimowi. To z myślą o nich zrodziła się inicjatywa odznaki honorowej „Wrocławska Wolność”. Uhonorować nią chcemy działających we Wrocławiu działaczy i działaczki.

Odznaka honorowa „Wrocławska Wolność” przyznawana jest osobom, które w okresie dyktatury komunistycznej przed 1989 rokiem, będąc członkami społeczności Uniwersytetu Wrocławskiego (pracownikami lub studentami) stawały w obronie podstawowych wartości, takich jak wolność, prawda, sprawiedliwość, godność człowieka.

Odznaka honorowa „Wrocławska Wolność” może zostać przyznana także pośmiertnie, w takim przypadku przekazuje się ją na ręce przedstawiciela najbliższej rodziny. W tej edycji chcemy szczególnie uhonorować tych członków naszej wspólnoty, którzy zaangażowali się w działalność opozycyjną w czasie stanu wojennego. Odznakę honorową przyznaje Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego na wniosek Kapituły.