Wspólnie dla Wrocławia. UniWroc, UniMed i MPK

Dziś podsumowaliśmy akcję szczepień pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego i studentów. Ze szczepień w Bibliotece Uniwersyteckiej skorzystali także studenci innych uczelni… a nawet pracownicy MPK. Chodziło o to, by wykorzystać każdą szczepionkę – tłumaczyli dziś przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Medycznego i MPK.

Szczepienia nie mogłyby się odbyć, gdyby nie wsparcie Uniwersytetu Medycznego, które przeprowadziło cały proces w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej.

– Zaszczepiliśmy na miejscu 5500 osób, głównie studentów. Szczepiliśmy nie tylko studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, ale także innych wrocławskich uczelni – byli tutaj studenci Politechniki Wrocławskiej (300 osób), Uniwersytetu Ekonomicznego (150) i AWFu (100) – wylicza rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski.

Szczepiliśmy również studentów zagranicznych – zaszczepiliśmy ich około 1200 osób – i to pokazuje, że jeśli studenci nie mają innej możliwości szczepienia to wykorzystali tę szansę, którą stworzył Uniwersytet Wrocławski. Wielu naszych polskich studentów zaszczepiło się już w ramach szczepień populacyjnych lub też (jak nas informują mailowo) zaszczepi się, ale w miejscu zamieszkania – w Szczecinie, Gorzowie, Katowicach, czy mniejszych miejscowościach regionu.

Jak szacują władze uczelni, obecnie około 30% studentów Uniwersytetu Wrocławskiego jest zaszczepionych pierwszą dawką.

– By wykorzystać szczepionki, które dostaliśmy, a z których nie skorzystali studenci (szczepiąc się w miejscu zamieszkania) zaoferowaliśmy możliwość szczepienia pracowników wrocławskiego MPK. Współpracujemy z MPK przy różnych projektach, wiemy, że kierowcy i motorniczy to ludzie, którzy z powodu kontaktów z pasażerami szczególnie takiej szybkiej możliwości zaszczepienia potrzebują. W ubiegły weekend takie szczepienia zostały przeprowadzone – mówi rektor Wiszewski.

Wszyscy chętni pracownicy MPK Wrocław zostali zaszczepieni (pierwszą lub drugą dawką). Dzięki szybkiej akcji szczepienia pracowników przewoźnik mógł od dzisiaj (tj. 27.05) zlikwidować strefy buforowe w pojazdach. Pracownicy MPK szczepili się zarówno na własną rękę oraz poprzez akcję szczepienia zorganizowaną przez pracodawcę. Przez trzy dni nadstawiło ramię niemal 250 „empekowców”.

akcja szczepień i konferencja prasowa pod biblioteką

– Cieszy mnie to, że tak wielu naszych pracowników wzięło udział w szczepieniach. Dzięki pomocy nie jednego, a dwóch uniwersytetów, udało się zorganizować szczepionki, personel oraz miejsce. Każdy kto chciał mógł skorzystać z akcji, a gdy kolidowała z tym praca to udawało nam się np. przesunąć dyżur pracownika. Zdrowie jest przecież najważniejsze – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Drugim uniwersytetem, bez którego akcja w MPK Wrocław byłaby niemożliwe był Uniwersytet Medyczny. To również w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Borowskiej miały miejsce szczepienia.

– By wykorzystać szczepionki, które dostaliśmy, a z których nie skorzystali studenci (szczepiąc się w miejscu zamieszkania) Uniwersytet Wrocławski zaoferował możliwość szczepienia pracowników wrocławskiego MPK, a my z radością się do tej propozycji dołączyliśmy – dodaje prorektor Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego. Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Medyczny i MPK współpracują przy różnych projektach. Wiemy, że kierowcy i motorniczy to ludzie, którzy z powodu kontaktów z pasażerami szczególnie takiej szybkiej możliwości zaszczepienia potrzebują. W ubiegły weekend takie szczepienia zostały przeprowadzone.

Ale to nie koniec. 16 czerwca będzie szansa, by wszyscy studenci Wrocławia, którzy się nie zaszczepili, przyszli do Biblioteki i „nadstawili ramię”. W czasie, gdy pierwsza grupa będzie przyjmować 2 dawkę, ci dostaną pierwszy zastrzyk.

Dodane przez: Tomasz Sikora

27 maja 2021