W obecnym kształcie Wydział Nauk Biologicznych istnieje od 2006 roku, jednak nauki biologiczne są obecne na Uniwersytecie Wrocławskim od bardzo dawna. Wydział zmienia się wraz z dynamicznym rozwojem nauk biologicznych – poszczególne jednostki inicjują nowe kierunki badań, zmienia się program i charakter studiów a studentom oferuje się coraz bogatszą paletę przedmiotów i większą możliwość ich wyboru.
Strukturę Wydziału tworzą:
- Instytut Biologii Eksperymentalnej
- Instytut Biologii Środowiskowej
- Instytut Genetyki i Mikrobiologii
- Cztery katedry i trzy pracownie
- Muzeum Przyrodnicze
- Ogród Botaniczny
- Stacja Ekologiczna „Storczyk” w Karpaczu
- Stacja Ornitologiczna w Rudzie Milickiej
- Biblioteka Wydziału Nauk Biologicznych
Można tutaj studiować na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich na kierunkach: biologia, mikrobiologia, genetyka i biologia eksperymentalna, biologia człowieka i zarządzanie środowiskiem przyrodniczym. Wspólnie z Wydziałem Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska prowadzony jest międzywydziałowy kierunek studiów ochrona środowiska (studia I i II stopnia) zarządzany przez Międzywydziałowe Studium Ochrony Środowiska. W ofercie są również studia podyplomowe.
Studenci korzystają z bazy naukowo-dydaktycznej stacji terenowych w Karpaczu i Rudzie Milickiej, a także Ogrodu Botanicznego, Muzeum Przyrodniczego i Muzeum Człowieka. Studenci realizują swoje pasje w licznych kołach naukowych.
Wydział posiada również bogatą ofertę edukacyjną skierowaną do szkół m.in. cieszący się bardzo dużą popularnością program edukacyjny „Mój pierwszy Uniwersytet”. Bierze również udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki oraz Nocy Biologów. Przy Wydziale działa Okręgowy Komitet Olimpiady Biologicznej.
Naukowcy współpracują z renomowanymi instytucjami i uczelniami krajowymi oraz zagranicznymi. To sprawia, że wydział uzyskał kategorię A, potwierdzającą bardzo dobry poziom działalności naukowej. Posiadamy uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk biologicznych, dyscyplinie biologia oraz dyscyplinie ekologia, a także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk biologicznych dyscyplinie biologia.
Fot. Justyna Kiersnowska/Ogród Botaniczny UWr