Ludzie / Wydarzenia

Wykład prof. dr hab. Juliusza Chrościckiego

W miniony piątek, 1 lutego, w Auli Leopoldyńskiej prof. dr hab. Juliusz Chrościcki wygłosił wykład pt. „CZYTAJĄCE LISTY – Jana Vermeera van Delft”.

Wykład był poświęcony wybranemu motywowi w twórczości jednego z najsłynniejszych malarzy w historii: Jana Vermeera van Delft (1632-1675). Ten holenderski artysta uchodzi za mistrza scen rodzajowych, zwłaszcza przedstawień kobiet we wnętrzach mieszkalnych, które zajęte są codziennymi czynnościami, np. czytaniem.

Prof. Juliusz Chrościcki jest jednym z najwybitniejszych polskich historyków sztuki nowożytnej i specjalistą z zakresu ikonografii władzy. Od początku swojej naukowej kariery był związany z Uniwersytetem Warszawskim, na którym pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Historycznego. W latach 1994–1998 był dyrektorem polskiego ośrodka przy Sorbonie w Paryżu (Centre de Civilisation Polonaise). Prof. Chrościcki jest współtwórcą i redaktorem naczelnym półrocznika „Barok. Historia-Literatura-Sztuka” (od 1994 roku), a także autorem licznych publikacji naukowych na temat historii sztuki i kultury nowożytnej Europy.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

7 Lut 2019