Ludzie / Wydarzenia / 6 Listopad

Wystawa dra Jana A. Choroszego w Kijowie

We wtorek 6 listopada w siedzibie Rady Najwyższej Ukrainy w Kijowie odbędzie się wernisaż, a zarazem premiera ukraińskiej wersji wystawy „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888-1971)”, której scenariusz przygotował dr Jan Andrzej Choroszy z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Stanisław Vincenz, pisarz z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w pierwszej wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu międzywojennym był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 r. kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 r. przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Związany z paryską Kulturą od początku istnienia pisma, ostatnie lata życia spędził w Lozannie. Vincenz jest reprezentantem generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim. Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości.

Dr Jan Andrzej Choroszy przygotował wystawę w oparciu o dokumenty i materiały ikonograficzne z archiwów rodzinnych Vincenzów, ze spuścizny fotograficznej Lidia Ciprianiego oraz zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Stowarzyszenia Instytut Literacki „Kultura” w Le Mesnil-le-Roi i Biblioteki Polskiej w Londynie.

Wystawa była prezentowana w wielu polskich uczelniach i instytucjach kultury.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

30 Paź 2018