Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Wystawa w Auditorium Comicum

AUDITORIUM COMICUM – OTWARCIE to tytuł wystawy prac studentów i dydaktyków Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, która od 15 czerwca jest prezentowana w nowym, nietypowym wnętrzu – dawnej sali teatralnej mieszczącej się w jezuickim, barokowym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. Uniwersyteckim 1. Artyści zyskali nową przestrzeń wystawienniczą, a Uniwersytet ponownie pozwolił zagościć sztuce w swoich murach, udostępniając przy okazji do zwiedzania niedostępne na co dzień pomieszczenie dawnego teatru, czyli Auditorium Comicum.

Na wystawie prezentowanych jest ok. 50 różnorodnych obiektów wykonanych przez 30 artystów. – Prace są różnorodne – malarstwo, rysunek, rzeźba, ceramika, rzeźba w drewnie, w kamieniu, odlewy w żeliwie – cała skala jakości plastycznych. Wszystko pięknie zgrało się w tym miejscu i tworzy jedną wielką wartość – mówił podczas wernisażu Grzegorz Niemyjski, jeden z organizatorów i kuratorów wystawy, która stanowi poniekąd zamknięcie cyklu wykładów „Rzeźba i przestrzeń” wygłoszonych dla studentów wrocławskiej ASP przez współpracującego z Akademią teatrologa, prof. Zbigniewa Władysława Solskiego. – Chodziło o nasycenie całego procesu tworzenia rzeźby, scenograficznego rekwizytu lub ceramicznej formy rzeźbiarskiej żywym doświadczeniem „terenu rzeczywistego” – mówił prof. Solski.

Wernisaż wystawy w Auditorium Comicum
Fot. Magdalena Marcula/UWr CC-BY 2.0

Znajdujące się na drugim piętrze głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego Auditorium Comicum, będące de facto salą teatralną, oddano do użytku 1 września 1732 r. Pierwotny wygląd bogato dekorowanego pomieszczenia znany jest jedynie z lakonicznego opisu opublikowanego w 1741 r. Wiadomo, że pomimo dewastacji gmachu Uniwersytetu podczas wojen śląskich teatr funkcjonował w tym miejscu niemal do końca XVIII wieku, jednak w obawie przed uszkodzeniem stropu znajdującej się poniżej Auli, na przełomie XVIII i XIX wieku przedstawienia przeniesiono na parter budynku. Na początku XIX wieku salę przebudowano na potrzeby ulokowanego w niej w 1820 r. Muzeum Zoologicznego, które mieściło się tu do ok. 1904 r. Na początku XX wieku dawny teatr ponownie przebudowano, wydzielając z niego Audytorium Maximum, nazwane po wojnie salą im. Oswalda Balzera, oraz salę prób chóru uniwersyteckiego, która dziś zwana jest im. Polonii Wrocławskiej. Od końca wojny do pierwszych lat XXI wieku oba pomieszczenia służyły jako sale wykładowe. W 2010 r., pod kilkoma warstwami farby i tynku, w Auditorium Comicum znaleziono nieznane dotąd fragmenty barokowej dekoracji malarskiej. Po ich zabezpieczeniu sala stała pusta, czekając na swój lepszy czas i rekonstrukcję.

W tej sali słuchałem niegdyś wykładów jako student, później sam prowadziłem wykłady już jako profesor. Nigdy – w najśmielszych nawet marzeniach – nie przypuszczałem, że sala ta stanie się świątynią sztuki – mówił rektor UWr, prof. Adam Jezierski, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Auditorium Comicum ożyło, stając się nową przestrzenią wystawienniczą Wrocławia. – Sztukę nowoczesną trzeba znać i podziwiać. Robimy to zawsze z radością i pod ogromnym wrażeniem, bo to jest podstawowe zadanie sztuki – wywierane wrażenia. Artyści tym się różnią się od ludzi pospolitych, że mają większą wrażliwość niż ludzie, nazwijmy to, pospolici. I właśnie ta wrażliwość jest przelewana na płótna i na inny materiał. Artyści są zobowiązani do tego, by nam – zwykłym ludziom, tę wrażliwość za pośrednictwem sztuki przekazywać. Sądzę, że ta wystawa temu właśnie sprzyja – dodał rektor.

Wernisaż wystawy w Auditorium Comicum
Fot. Magdalena Marcula/UWr CC-BY 2.0

Prof. Piotr Kielan, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu, na ręce rektora Jezierskiego złożył podziękowania za zrozumienie potrzeb, jakie ma współczesna sztuka. – To wnętrze już od wieków było przypisane sztuce. Może nie sztukom wizualnym, ale na pewno sztuce teatralnej, muzycznej. Duch tej sali wspaniale pasuje do tych realizacji, tworząc niesamowity klimat i nastrój tego wnętrz – mówił rektor Kielan. Dodał, że wyjątkową wartością prezentowanej wystawy jest jej międzypokoleniowy charakter, bowiem swoje prace zaprezentowali zarówno studenci, jak i pracownicy Akademii, a także profesorowie emerytowani.

Jak zauważył prof. Jan Harasimowicz, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, XVIII-wieczne przesłanie Auditorium Comicum, widoczne w zachowanych fragmentach odkrytych w 2010 r. malowideł, znakomicie wpisało się we współczesny język sztuki. – To, co się w tej sali zachowało z XVIII-wiecznych malowideł Kubena, doskonale koresponduje z tymi dziełami, które tu oglądamy. Taka jest idea sztuki współczesnej, która w różny sposób dialoguje ze sztuką dawną – powiedział dyrektor Harasimowicz.

Wystawa będzie prezentowana do 29 czerwca br. Można ją zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 10.00 do 17.00, sobota i niedziela od 10.00 do 18.00, środa nieczynne). Wystawa jest dostępna w ramach biletu wstępu do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kamilla Jasińska  


Auditorium Comicum – otwarcie

Jezuicki teatr w Leopoldinie

Dodane przez: Kamilla Jasińska

19 Cze 2018

ostatnia modyfikacja: 17 Lip 2018