Strona używa plików cookies więcej

Studenci / Wydarzenia

XVII Konkurs Piosenki Słowiańskiej za nami [FOTORELACJA]

14 maja br. już po raz XVII w Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim zebrali się licznie miłośnicy piosenki słowiańskiej i samego Konkursu Piosenki Słowiańskiej, który od samego początku stał się brandowym przedsięwzięciem Instytutu Filologii Słowiańskiej.

Każdego roku na konkurs czekają nie tylko obecni studenci Instytutu Filologii Słowiańskiej, lecz również absolwenci. Z tego powodu konkurs jest jednocześnie zlotem absolwentów Instytutu. Konkurs Piosenki Słowiańskiej ma swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez uniwersyteckich. Jest to wydarzenie lubiane i oczekiwane przez wszystkich, a o jego popularności może świadczyć wypełniona po brzegi sala Oratorium Marianum oraz obecność na nim wielu przedstawicieli władz Uniwersytetu z rektorem Adamem Jezierskim na czele. Od lat ani jednego konkursu nie opuścili też m.in. prof. Teresa Łoś-Nowak, była prorektor ds. studenckich, prof. Ryszard Cach, prorektor ds. nauczania, czy Ryszard Żukowski, kanclerz UWr. Prorektor ds. współpracy międzynarodowej i projektów zagranicznych, prof. Jan Burdukiewicz już drugi raz zasiadł w składzie jury Konkursu. Nie po raz pierwszy swoją obecnością konkurs zaszczycili m.in. prodziekan Wydziału Filologicznego, prof. Grzegorz Kowal, po raz pierwszy zaś, i zapewne nie ostatni, dyrekcja Instytutu Filologii Germańskiej – prof. Tomasz Małyszek oraz prof. Urszula Bonter.

W tym roku Konkurs otworzył prorektor ds. młodzieżowych Rafał Wojciechowski. W jury zasiadali: Jan Burdukiewicz (prorektor UWr), Andrzej Walus (z-ca dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu), Anna Majkut-Polańska (Studio Muzyczne „Marimal”), dr Irina Kabyszewa (IFS UWr). Przewodniczącym jury był dr Mateusz Wiśniewski (IFS UWr).

Po raz pierwszy w roli prowadzących wystąpili studenci filologii rosyjskiej Angelika Sadłocha i Eryk Szpruch. Był to ich niezwykle udany debiut. Do rywalizacji stanęło 14 uczestników. Jak wiadomo na KPS można wykonywać utwór dowolnego gatunku pod warunkiem, że będzie on zaśpiewany w jednym z języków słowiańskich, dlatego repertuar Konkursu jest zawsze bardzo różnorodny. W tym roku usłyszeć można było zarówno piosenki stare, jak i nowe, ludowe i pop, wesołe i nostalgiczne.

Konkurs Piosenki Słowiańskiej, publiczność
Fot. Magdalena Marcula/UWr CC BY-NC 2.0

Tegoroczny konkurs wygrała studentka II roku filologii rosyjskiej na UWr Martyna Dubińska, której przyznano nagrodę dziekana Wydziału Filologicznego – wycieczkę o wartości 2 tys. zł. Oprócz tego Martyna otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie piosenki „Mery” w języku rosyjskim przyznaną przez delegację Tomskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego oraz nagrodę specjalną – semestralne studia w Rosji, w Tomsku. Drugą nagrodę – recital w ANIMIE – zdobył student filologii serbskiej i chorwackiej IFS Paweł Łoboda za utwór „Sve je tuje”, który wykonał w języku chorwackim. Do Pawła powędrowała również Nagroda Publiczności w postaci słoika z pieniędzmi zebranymi wśród publiczności. Nasz utalentowany student zdobył też nagrodę specjalną – semestralne studia w Chorwacji, zaś semestralne studia w Czechach wyśpiewała Marlena Tomczyk. III miejsce ex aequo zdobyła studentka Instytutu Filologii Germańskiej UWr – Helena Jodel wraz z przyjaciółmi Margaritą Wołoskową oraz Danielem Anosowem piosenką „Spytaj” wykonaną w języku białoruskim oraz duet Zofia Zaborowska (Uniwersytet Jagielloński) i Kacper Siejkowski z  Instytutu Archeologii UWr („Na vrh brda saran guja spava” w języku serbskim). Zofii i Kacprowi przypadła również nagroda Biura Turystyki „Joanna” (wycieczka do Pragi). Helena, Margarita i Daniel oprócz III nagrody otrzymali talon upominkowy o wartości 500 PLN od Konsula Honorowego Republiki Czeskiej we Wrocławiu, Arkadiusza Ignasiaka. Drugą, równorzędną nagrodę konsul przyznał studentce muzykologii UWr Wiolecie Jakubiec za wykonanie piosenki „A ja taka dzivocka” w języku słowackim. Wioletta wygrała także aparat fotograficzny (nagroda OKiS-u) oraz kolację w restauracji Kozacka Chatka. Wieloletni członek jury – właścicielka studia muzycznego „Marimal” Anna Majkut-Polańska rokrocznie przyznaje swoją nagrodę – kursy wokalne. Tym razem lekcje śpiewu będą mogły pobierać Ilona Rekets, Alicja Dyrda oraz Marlena Tomczyk – studentki III roku filologii rosyjskiej UWr. Alicji przyznała ponadto swoją nagrodę (kolację) właścicielka restauracji „Armine”. Ilona Rekets wyśpiewała też semestralne studia w Rosji. W tym roku na Konkurs przyjechała tylko jedna zagraniczna uczestniczka – Jelena Uszakowa z Tomskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego. Za wykonanie piosenki „Sokół” w języku białoruskim Lena otrzymała trzy nagrody finansowe po 500 zł każda – jedna od Biura Współpracy Międzynarodowej UWr, druga od dyrekcji Instytutu Filologii Germańskiej UWr, zaś trzecia od anonimowego darczyńcy, którą zgodnie z jego życzeniem wytypował i wręczył rektor Adam Jezierski.

uczestnicy konkursu
Martyna Dubińska i jej akompaniatorzy. Fot. Magdalena Marcula/UWr CC BY-NC 2.0

Nie mniej lubianą niż sam Konkurs częścią imprezy są występy pozakonkursowe. Od kilku lat wykonaniem utworów w języku polskim cieszy publiczność chór studentów-obcokrajowców, którym kieruje Urszula Dobesz i dyrygent Marta Jaroszewicz. Zgodnie z tradycją chór otworzył konkurs „Wrocławską piosenką”. Jak mówiła Urszula Dobesz, wicedyrektor Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców, śpiewający po polsku studenci są chlubą Szkoły, która od lat dba o to, by wszyscy absolwenci rocznego kursu przygotowawczego znali m.in. „Wrocławską piosenkę” o mknących po szynach niebieskich tramwajach.

Studenci–-cudzoziemcy ze Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców UWr
Studenci–cudzoziemcy ze Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców UWr. Fot. Magdalena Marcula/UWr CC BY-NC 2.0

W Instytucie Filologii Słowiańskiej UWr oprócz studentów są  również uzdolnieni muzycznie wykładowcy. W tym roku publiczność po raz kolejny mogła podziwiać występ dr Moniki Jasińskiej-Okulewicz, która wraz ze swoimi studentami brawurowo wykonała znaną wszystkim rosyjską piosenkę „Zawsze niech będzie słońce”. Studenci IFS rokrocznie wyjeżdżają na Międzynarodowy Festiwal Studencki. Na tym festiwalu biorą udział w konkursach na znajomość języka, literatury i kultury rosyjskiej. Obowiązkowym elementem Festiwalu jest konkurs muzyczny. „Kamczija” – zespół z IFS postanowił zaprezentować publiczności zgromadzonej na tegorocznym konkursie swój ubiegłoroczny występ z Festiwalu w Kamczii (Bułgaria).

Dr Monika Jasińska-Okulewicz ze studentami IFS
Dr Monika Jasińska-Okulewicz ze studentami IFS. Fot. Magdalena Marcula/UWr CC BY-NC 2.0

Od lat stałym gościem honorowym Konkursu Piosenki Słowiańskiej jest docent Tomskiego Państwowego Uniwersytetu  Pedagogicznego, uczelni partnerskiej UWr – Artiom Kollegow. Ten obdarzony niesamowitym głosem i charyzmą wykładowca jest nieformalnym dyrektorem artystycznym Konkursu. Artiom tworzy z rektorem Adamem Jezierskim wspaniały duet. Panowie mają we Wrocławiu swoich wiernych wielbicieli, o czym świadczy frekwencja na ich wspólnym koncercie, który odbył się 11 maja Oratorium Marianum. Kilka wspólnych utworów wykonali także i podczas tegorocznego Konkursu. Śpiewającemu Artiomowi akompaniował na fortepianie rektor Jezierski.

Artem Kollegov
Artem Kollegov i rektor Adam Jezierski. Fot. Magdalena Marcula/UWr CC BY-NC 2.0

Konkurs Piosenki Słowiańskiej cechuje niezwykła atmosfera, która towarzyszy mu nie tylko w trakcie zmagań uczestników, ale również i później, podczas nieformalnego spotkania w Ogrodzie Botanicznym, podczas którego uczestnicy konkursu wraz z wykładowcami bawią się i śpiewają w różnych słowiańskich językach aż do północy. Nie przeszkadza im to, że następnego dnia trzeba wcześnie wstać na zajęcia, bo przecież taka impreza jest tylko raz w roku!

Nie sposób nie wspomnieć o pomysłodawczyni Konkursu, bez której wysiłku i zaangażowania nie zaistniałoby to lubiane przez wszystkich wydarzenie. Osobą tą jest dr Wiesława Zybura z Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr. To dzięki jej energii i zdolnościom menedżerskim Konkurs odbył się już po raz siedemnasty. Każdego roku jest prawdziwym świętem młodości i radości – tym, co tworzy i spaja wspólnotę akademicką.

dr Irina Kabyszewa, Instytut Filologii Słowiańskiej


Zdjęcia: Magdalena Marcula/UWr CC BY-NC 2.0

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnosląskiego i Gminy Wrocław. Partnerzy i sponsorzy; Uniwersytet Wrocławski, Ogród Botaniczny, Centrum Willy Brandta, Instytut Filologii Germańskiej, Urząd Marszałkowski Województwa dolnośląskiego, Gmina Wrocław, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej, Studio muzyczne marimal, kozacka chatka, OKIS, Joanna Holiday, restauracja Armine, radio BIT.

Dodane przez: Kamilla Jasińska

17 maja 2018

ostatnia modyfikacja: 23 maja 2018