Nauka / Wydarzenia

Zabawa z nauką przy Maksa Borna

Portrety robione za pomocą smartfona i teleskopu, dron do testowania jakości powietrza, a nawet „kulinarny” przepis… na kometę. To tylko część atrakcji, jakie czekały na dzieci – małe i te całkiem duże (jak niżej podpisany) – które świetnie bawiły się podczas Drzwi Otwartych Wydziału Fizyki i Astronomii oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego.

Impreza odbyła się w piątek przy pl. M. Borna 9. Najpierw w wypełnionej po brzegi sali im. J. Rzewuskiego uczestnicy Drzwi Otwartych wysłuchali czterech krótkich wykładów (dr Milena Ratajczak – „Polowanie na planety”, dr Magdalena Matusiak-Małek – „Geolog. Człowiek o 100 zawodach”, dr Łukasz Stachnik – „Kraina lodowców – świat okiem geografa”, dr hab. Andrzej Szczepkowicz – „Od pojedynczych fotonów do światła ekstremalnego”). Potem wszyscy przenieśli się do sal ćwiczeniowych, laboratoriów i muzeów, gdzie już czekali naukowcy, chętnie objaśniający tajniki nauki – na konkretnych przykładach, w praktyce, poprzez zabawę. Wśród zaplanowanych przez organizatorów atrakcji znalazły się stanowiska z grami i aplikacjami studentów Informatyki Stosowanej i Systemów Pomiarowych (we wszystkie gry można było zagrać) czy Laboratorium Skali Atomowej, w którym można było zobaczyć niezwykły skaningowy mikroskop tunelowy (STM), umożliwiający oglądanie nanoświata (m.in. atomy powierzchni srebra, wolframu i złota). Nie zabrakło także pokazów druku 3D, drona i samochodu elektrycznego, pełniącego funkcję mobilnej stacji pomiarowej zanieczyszczeń.

Dodane przez: Michał Raińczuk

17 Kwi 2018