Zagadkowa polszczyzna

Podczas tegorocznego Parku Wiedzy, zapowiedzi XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, po raz pierwszy zaprezentowali się pracownicy i studenci z Instytutu Filologii Polskiej. Przygotowali Stoisko Mobilnej Poradni Językowej, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Każdy, kto w weekend 15-16 września odwiedził Mobilną Poradnię Językową, mógł się przekonać, jak dużo pozytywnych emocji potrafi wzbudzać polszczyzna. Organizatorzy stoiska wymyślili konkursy i zagadki językowe o różnym poziomie trudności, tak aby każdy zainteresowany znalazł coś dla siebie.

Dzięki specjalnie przygotowanym historyjkom obrazkowym najmłodsze dzieci ćwiczyły umiejętność opowiadania i wymowę. Zainteresowaniem przedszkolaków i uczniów cieszyły się kalambury, polegające na przedstawianiu wylosowanych przez siebie polskich przysłów, oraz gra tabu, świetnie rozwijająca zasób słownictwa. Na dzieci w wieku szkolnym i na dorosłych czekało kilkanaście zestawów ćwiczeń poświęconych m.in. regionalizmom, związkom frazeologicznym, wyrazom często mylonym, tworzeniu nazw żeńskich, ortografii, poprawnej artykulacji. Podczas rozwiązywania zadań uczestnicy chętnie korzystali ze słowników – zarówno tradycyjnych, rozłożonych na stołach, jak i tych dostępnych w Internecie. Prezentowane zadania często były punktem wyjścia do żywych dyskusji na temat współczesnej polszczyzny i kierunków jej przemian. Każdy, kto prawidłowo rozwiązał zadanie, mógł otrzymać certyfikat Mobilnej Poradni Językowej. Z certyfikatu cieszyli się wszyscy, dzieci, dorośli i seniorzy, a uczniowie zapowiadali, że następnego dnia pochwalą się nim w swoich szkołach.

Wiele osób skorzystało z możliwości „zobaczenia” swojego głosu – nagrania kilku słów w specjalnym programie, a następnie obejrzenia indywidualnej fali dźwiękowej (i porównania z zapisem fal innych osób). Wśród zainteresowanych naszym stoiskiem nie brakowało także obcokrajowców – dla nich również zostały przygotowane specjalne łamańce językowe. Ich odczytywanie i poprawne powtarzanie dawało mówiącym dużą satysfakcję.

Autorami przygotowanych zadań byli studenci i doktoranci filologii polskiej, dla których uczestnictwo w Mobilnej Poradni Językowej w charakterze organizatorów było okazją do tego, by sprawdzić, jak przydatna i atrakcyjna może być wiedza zdobyta na zajęciach z kultury języka czy gramatyki opisowej języka polskiego. Za ogromne zaangażowanie, zarówno merytoryczne, jak i organizacyjne, dziękujemy: Karolinie Gruszce, Janowi Krzywdzińskiemu, Weronice Kucab, Michalinie Lehman, Kindze Młodziniak, Klaudii Morawskiej, Paulinie Pawluk, Annie Raczyńskiej, Natalii Staniak, Gabrieli Tenczy, Idze Szałaj, Natalii Śmiełowskiej, Kamilowi Wabnicowi.

Nasze stoisko odwiedziło kilkaset osób, rozdaliśmy ponad 200 certyfikatów i jeszcze więcej drobnych nagród: ołówków, notesów, balonów, zakładek do książek, naklejek. Mamy nadzieję, że to dopiero początek stałej obecności przedstawicieli wrocławskiej polonistyki na Parku Wiedzy – największym plenerowym wydarzeniu Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Marta Śleziak, Anna Majewska-Tworek, Monika Zaśko-Zielińska

Dodane przez: Aleksandra Draus