Nauka / Studenci / Wydarzenia

Zanurzmy się w wiedzy! Zasoby dla Was!

Uniwersytet Wrocławski radykalnie poszerza możliwość korzystania przez swoich studentów i pracowników z elektronicznych zasobów literatury naukowej. Od 1 stycznia 2021 r. w Uniwersytecie Wrocławskim uruchomiony został dostęp do elektronicznych baz danych, baz e-czasopism i e-booków najważniejszych, światowej klasy wydawnictw naukowych.

Co bardzo ważne, nie są to – jak dotychczas – dostępy próbne. Jak zapewnia rektor prof. Przemysław Wiszewski:

– Będziemy je odnawiać zapewniając naszym pracownikom, doktorantom i studentom stały dostęp do najwyższej jakości publikacji w formie cyfrowej. Bazy specjalistyczne będą finansowane z środków wydziałów, szerokie, wielodyscyplinarne zasoby – z środków projektu Uczelnia Badawcza i środków Rektora. Po konsultacjach z wydziałami w 2020 dziś możemy zaproponować Wam stabilny dostęp do głównych zasobów cyfrowych współczesnej nauki.

Zasoby dostępne są dla wszystkich studentów i pracowników od 1 stycznia 2021 r. w sieci wewnętrznej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz poprzez serwer proxy. Dostęp organizowany jest poprzez witrynę internetową Biblioteki Uniwersyteckiej pod adresem https://www.bu.uni.wroc.pl/e-zasoby-uwr

Zanurzmy się w wiedzy! A dostępne są bazy:

• Cambridge University Press Journals – kolekcja FULL,
  • Cambridge University Press Ebooks – model EBA (Evidence Based Acquisition) – kolekcja FULL,
  • De Gruyter Journals,
  • De Gruyter Ebooks – model EBA (Evidence Based Acquisition) – kolekcja FULL,
  • EBSCO (kolekcje: Legal Source, Humanities Source, EBSCO Criminal Justice Abstracts with Full, EBSCO Index to Legal Periodicals & Books Full Text, EBSCO Sustainability Reference Center, EBSCO PsycArticles, EBSCO Music Index with Full Text, EBSCO Art & Architecture Source, EBSCO RILM Abstracts of Music Literature with Full Text, (MLA)International Bibliography with Full Tex),
  • EBSCO Ebooks (kolekcja Academic Research Source),
  • JSTOR (Arts & Sciences  I  –  Arts & Sciences XV Collection, Business IV Collection, Ecology & Botany II Collection, Hebrew Journals Collection, Jewish Studies, Life Sciences Collection, Security Studies, Sustainability, Lives of Literature, Artstor Digital Library, Ireland),
  • Nature Chemistry,
  • Nature Physics,
  • Oxford University Press Journals – kolekcja FULL,
  • Oxford University Press Ebooks  – model EBA (Evidence Based Acquisition) – kolekcja FULL,
  • Proquest (kolekcja PQ One Academic)
  • Sage (Sage Premier, Sage Research Methods Core, SRM Video, SRM Cases),
  • Sage – EBA (Evidence Based Acquisition) – kolekcja FULL
  • Taylor &Francis (kolekcja SSH i ST)

Utrzymany został też dostęp do dotychczas zakupionych baz:

• AIP
  • APS
  • Emerald (Emerald Library Studies Collection, Emerald Information and Knowledge Collection)
  • IOP

Ponadto, od 1 marca 2021 r. planowane jest uruchomienie dostępów do baz:

• CEEOL
  • Project MUSE (od 12.01.2021 do 25.02.2021 istnieje możliwość korzystania z tej bazy w ramach dostępu próbnego).

Użytkownicy (pracownicy, doktoranci i studenci Uniwersytetu Wrocławskiego) uprawnieni są do:

• czytania,
  • kopiowania,
  • drukowania rozdziałów niezbędnych do pracy naukowej lub dydaktycznej.

W ramach dostępu do kolekcji Ebooks zorganizowanego w modelu EBA istnieje możliwość pobierania poszczególnych rozdziałów książek.

Wyżej wymienione zasoby można przeszukiwać centralnie poprzez dostępną na witrynie Biblioteki Uniwersyteckiej Multiwyszukiwarkę EDS (szczegółowa instrukcja posługiwania się nią zamieszczona jest również na witrynie Biblioteki Uniwersyteckiej – „Przewodnik użytkownika”) lub lokalnie, po wejściu w konkretny zasób – wykorzystując dostępne tam narzędzie wyszukujące.

Czytajcie – uczelnia badawcza jest dla Was!

Dodane przez: Tomasz Sikora

19 Sty 2021