Wydarzenia / 20 Październik

Zapisz się na Noc Laboratoriów 2018

Chciałbyś być kryminologiem jeden dzień? A może biotechnologiem lub geologiem? Odwiedź nasze laboratoria i sprawdź, jak pracują naukowcy w swoich naturalnych środowiskach. Już dziś o godzinie 12:00 ruszają zapisy na Noc Laboratoriów 2018. Sprawdź, co dla ciebie przygotowaliśmy.

Laboratorium Badań Dokumentów to wyjątkowe miejsce w Katedrze Kryminalistyki na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. Dowiesz się w nim, jak sprawdzić autentyczność dokumentów i jak rozpoznać fałszywe pieniądze. Nauczysz się weryfikowania dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych – i nie dasz się więcej oszukać!

„Odkryj sekrety genów” to cykl trzech warsztatów przygotowanych przez Wydział Biotechnologii. Na pierwszych warsztatach dowiesz się, dlaczego bakterie E. coli nazywane są „superbakteriami” i do czego potrzebne są biotechnologom. Przygotuj się m.in. na zwiedzanie laboratorium mikrobiologii molekularnej oraz oglądanie (i wąchanie) hodowli bakterii. Kolejne zajęcia dotyczyć będą modelowego organizmu genetyków, czyli… muszki owocowej. Naukowcy opowiedzą m.in. o tym, jak to możliwe, że te małe stworzonka pomogły rozpoznać mechanizmy ludzkich genów, a być może przyczynią się do rozwiązania zagadki długowieczności. GMO – to temat trzecich warsztatów. Poznaj całą prawdę o modyfikowanych organizmach – jakie mają wady i zalety oraz jak są wytwarzane. W planie m.in. oglądanie fitotronów z modyfikowanymi roślinami i sprawdzanie właściwości produktów z transgenicznego lnu.

„Skały i minerały w skali makro, mikro i nano – warsztaty i pokaz” to propozycja Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska. Dowiesz się, na czym polega praca geologa – poznasz sposoby badań skał i minerałów, a nawet samodzielnie zbadasz ich powierzchnię dzięki lupie binokularnej i mikroskopowi polaryzacyjnemu. Zwiedzając laboratorium geologiczne, zobaczysz pokaz możliwości skaningowego mikroskopu elektronowego.

Dodane przez: Aleksandra Draus

10 Paź 2018