Strona używa plików cookies więcej

Badania / Nauka

Zbadaj swoje zdrowie i pomóż naukowcom

Katedra Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego szuka chętnych do udziału w badaniu naukowym kierowanym przez prof. Bogusława Pawłowskiego – „Znaczenie trzewnej tkanki tłuszczowej dla kondycji biologicznej kobiety”.

– Nasze badania są częścią projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki – mówi dr Agnieszka Żelaźniewicz z Katedry Biologii Człowieka UWr. – Ich celem jest sprawdzenie, czy wisceralna tkanka tłuszczowa ma negatywny wpływ na ogólną kondycję biologiczną kobiet, na ich płodność, odporność immunologiczną. Wykonujemy pełen pakiet badań. Sprawdzamy wszystko, od A do Z.

Mieszkanki Wrocławia i okolic będą miały doskonałą okazję, by dokładnie poznać swój organizm, jednocześnie pomagając naukowcom w przeprowadzeniu istotnych badań. Udział w projekcie jest oczywiście bezpłatny, a wszystkie jego uczestniczki otrzymają za darmo komplet wyników (wartość wykonania kompleksowych testów przekracza 2 tys. zł).

W trakcie badania naukowcy przeprowadzą m.in. precyzyjny pomiar składu ciała każdej z kobiet (ilość trzewnej i podskórnej tkanki tłuszczowej, ilość masy mięśniowej i wody w organizmie). Sprawdzą morfologię i biochemię krwi (w tym poziom cholesterolu, glukozy, insuliny). Wykonają też oznaczenia poziomu hormonów tarczycy, hormonów płciowych i markerów stanu zapalnego.

W projekcie mogą wziąć udział kobiety w wieku od 25 do 32 lat – bezdzietne, niebędące aktualnie w ciąży i niestosujące antykoncepcji hormonalnej. Wykluczone są m.in. osoby przeziębione, przechodzące obecnie jakiekolwiek infekcje.

– Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że wszelkie skręcenia, urazy mechaniczne – nawet zwykły ból zęba – są stanami zapalnymi w organizmie, a te mogą bardzo mocno wpłynąć na markery, które badamy jako wskaźnik kondycji i zdrowia – wyjaśnia Agnieszka Żelaźniewicz.

Zaraz dodaje jednak ze śmiechem: – Ale spokojnie, jeśli ktoś bardzo chce wziąć udział, możemy umówić się za miesiąc lub dwa, kiedy organizm wróci już do normy. Ta faza badań potrwa jeszcze pół roku.

Realizacja całego projektu jest zaplanowana na trzy lata. Pierwsze wyniki badań poznamy za kilkanaście miesięcy.

Więcej informacji oraz szczegółowe instrukcje dotyczące udziału w badaniach znajdziecie na stronie Katedry Biologii Człowieka UWr.

Dodane przez: Michał Raińczuk

27 Mar 2017

ostatnia modyfikacja: 18 Kwi 2017