Strona używa plików cookies więcej

Kandydaci / Nauka / Studenci / Wydarzenia

Zdałeś maturę? Czas na rekrutację na UWr!

Veni, vidi, vici! Przybyli, zobaczyli i zwyciężyli! I to bez szpady, a przy pomocy broni jeszcze bardziej białej, bo długopisów! Dziś punkt 8.30 Okręgowe Komisje Egzaminacyjne ogłosiły wyniki matur, a maturzyści i maturzyści przekonali się, że ich nauka zdalna podczas pandemii i indywidualna ciężka praca przyniosła efekty! Serdecznie Wam gratulujemy i oczywiście zapraszamy na studia na Uniwersytet Wrocławski!

A jeśli na stronie OKE widzicie swoje wyniki egzaminów maturalnych, czas by długopisy wymienić na klawiatury i pędzić na www.rekrutacja.uni.wroc.pl! Już tylko TRZY DNI, bo do 8 lipca, trwa rejestracja w systemie IRKA (www.irka.uni.wroc.pl) na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie! Całe trzy dni, żeby założyć sobie konto, wypełnić informacje o wykształceniu (wyników matury nie musicie wpisywać, my pobierzemy je z Krajowego Rejestru Matur do IRK już wkrótce), oraz wybrać wymarzone kierunki studiów! Pamiętajcie, że do bardzo popularnych kierunków warto dobrać również mniej popularne, by zwiększyć swoje szanse na zostanie studentem. Ważna rzecz – opłata rekrutacyjna! Jeśli rekrutujecie się na studia dzienne licencjackie lub dzienne jednolite – musicie zrobić przelew do ostatniego dnia trwania rejestracji w systemie IRK, czyli do 8 lipca! I jeszcze jedno – zdjęcie do legitymacji studenckiej oraz do podania. Jest jeszcze czas, żeby je wgrać, ale pamiętajcie – nie róbcie tego na ostatnią chwilę! Zdjęcie musi być jeszcze zaakceptowane przez nasz Dział Nauczania, a zaakceptowane musicie mieć do momentu składania dokumentów – przypominamy, że wyniki I tury rekrutacji będą 15 lipca, a w dniach 16, 19, 20 i 21 lipca kandydaci zakwalifikowani będą składać dokumenty!

Świetnie zdana matura

Kandydaci i kandydatki! Jeśli matura poszła Wam świetnie i uda Wam się dostać na studia na Uniwersytet Wrocławski, to już na pierwszym roku studiów dla 100 najlepszych z Was będziemy mieć 1 milion złotych do podziału na stypendia. Wszystko dzięki temu, że Uniwersytet Wrocławski to jedna z 10. w Polsce i jedyna na Dolnym Śląsku Uczelnia Badawcza! Dzięki środkom z uczelni badawczej możemy uruchomić program Młody Badacz 2020-2025 – Studenckie stypendia na start.

Kolejny 1 mln złotych z programu Młody Badacz 2020-2025 zostanie przeznaczony na granty dla studentów i doktorantów zaangażowanych w aktywną współpracę z międzynarodowym środowiskiem naukowym.

Ale to nie wszystko! Jeśli jesteś laureatem lub finalistą centralnych olimpiad przedmiotowych albo laureatem wybranych konkursów ogólnopolskich, o których mowa w wykazie znajdującym się na stronie www.rekrutacja.uni.wroc.pl po wybraniu kierunku w zakładce „olimpiady i konkursy” – przysługują Ci specjalne uprawnienia. Będziesz zwolniony z postępowania rekrutacyjnego na danym kierunku studiów i nie będzie Cię obowiązywać opłata rekrutacyjna. Pamiętaj, żeby rejestrując się w systemie IRK, w polu „dokument uprawniający do podjęcia studiów” wybrać opcje „matura” i „tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej” oraz załączyć skan zaświadczenia potwierdzający status laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu.

Jeśli jesteś olimpijczykiem albo olimpijką, możesz się również starać o stypendium dla olimpijczyków! W najlepszym wypadku będziesz więc dostawał aż dwa stypendia – Młody Badacz i stypendium dla olimpijczyków.

Uwaga! Uprawnienia przyznawane są kandydatowi tylko w roku zdania matury!

A co jeśli matura poszła gorzej?

Czy kiepsko zdana matura oznacza brak szans, by dostać się na studia? Nic bardziej mylnego! Nigdy nie warto rezygnować z marzeń o studiowaniu nawet z kiepsko zdaną maturą i dlaczego nie należy rezygnować ze studiów, jeśli nie zdacie matury w pierwszym terminie i będzie czekała Was poprawka! Dlaczego?

Po pierwsze lista jest rankingowa a zasady rekrutacji takie same dla wszystkich! Przyjęcie na Uniwersytet Wrocławski jest na podstawie listy rankingowej – dostaną się najlepsi kandydaci z listy, czyli ci, którzy będą mieli najwięcej punktów rekrutacyjnych. Przyjmijmy, że w tym roku bardzo trudna była matura rozszerzona z języka polskiego. Jeśli tak, to wszyscy maturzyści napiszą ją gorzej. Wszyscy zatem będą mieć mniej punktów z języka polskiego! Nie tylko ty. Nie będziesz wyjątkiem, bo zasady rekrutacji są równe dla wszystkich. Nawet jeśli matura z języka polskiego pójdzie Ci gorzej, to pamiętaj, że przecież możesz nadrobić punktami z kolejnych przedmiotów: z przedmiotu do wyboru czy z języka obcego. Nigdy nie wiesz, jak poszło innym kandydatom, którzy będą się rekrutować na ten sam kierunek co Ty. Dlatego nigdy nie rezygnuj z rekrutacji na studia tylko dlatego, że wydaje Ci się, że zabraknie Ci punktów.

Po drugie niewiele kierunków to kierunki naprawdę oblegane!

Na dziś w systemie IRKA mamy 19 tysięcy wszystkich rejestracji (opłaconych i jeszcze nieopłaconych) oraz 11 tysięcy kandydatów i kandydatek. Najbardziej popularnym kierunkiem pod względem rejestracji jest psychologia aż 2200 kandydatów, na drugim miejscu prawo (1400), komunikacja wizerunkowa (1000), ekonomia (800), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (800), anglistyka (660). I to jest czołówka kierunków. Natomiast pamiętajcie, że na Uniwersytecie Wrocławskim kierunków studiów mamy około 100, co znaczy, że reszta kierunków nie jest aż tak popularna i łatwo się na nie dostać.

Podczas rekrutacji nie poprzestajemy na jednej turze! Na wiele kierunków mamy dwie a nawet trzy tury rekrutacji! Warunek jest jeden – żeby wziąć udział w drugiej i trzeciej turze rekrutacji na dany kierunek, trzeba wziąć udział w pierwszej.

 

Nawet jeśli będziesz mieć poprawkę, jest jeszcze rekrutacja dodatkowa i dłużej trwająca rejestracja na studia niestacjonarne

Pamiętaj, że wiele kierunków niestacjonarnych będzie prowadzić rekrutację nawet jeszcze w październiku! Zatem spokojnie zdążysz napisać maturę poprawkową, otrzymać wyniki tej matury i zarejestrować się na kierunki niestacjonarne! Ale to nie wszystko. W poprzednich latach po trzech turach rekrutacji mieliśmy tzw. rekrutację dodatkową. Podczas jej trwania od nowa uruchamiamy rejestrację w systemie IRKA. Jeśli tak zdarzy się i w tym roku, duże prawdopodobieństwo, że poprawkowicze również załapią się na rejestrację, a jeśli rekrutacja się powiedzie, będą mogli zacząć studia od października razem z kolegami, którzy zdali maturę w pierwszym terminie.

Dlatego nigdy nie rezygnujcie z marzeń! Nie poddawajcie się. Weźcie udział w rekrutacji mimo gorzej zdanej matury.

Wszystkie informacje znajdziecie na www.rekrutacja.uni.wroc.pl, a na pytania odpowie Wam nasz Dział Nauczania rekrutacja@uwr.edu.pl, tel. 71 375 22 37. Zachęcamy także do kontaktu w mediach społecznościowych fb:/uniwroc, instagram:/uniwersytet_wroclawski

Dodane przez: Agata Sałamaj

5 lip 2021

ostatnia modyfikacja: 5 lip 2021