Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

„Zimowe Weekendy” w Ogrodzie Botanicznym

Choć nowy sezon w Ogrodzie Botanicznym UWr zacznie się dopiero 1 kwietnia, to stęsknieni wielbiciele Ogrodu mogą go już zwiedzać w ramach "Zimowych weekendów". Podczas oprowadzań z przewodnikiem poznają mniej znaną, ale równie fascynującą, odsłonę tego niezwykłego miejsca.

W Ogrodzie Botanicznym UWr po raz trzeci rozpoczyna się cykl znany pod nazwą „Zimowe Weekendy”. Pomysł otwarcia Ogrodu w zimie okazał się decyzją, na którą czekało wiele osób. To jedyna szansa, by móc zaobserwować jak wygląda w okresie zimy świat przyrody nieco bardziej egzotycznej. Dla niektórych roślin to czas kwitnienia – i to nie tylko roślin szklarniowych – ale i tych rosnących na zewnątrz (oczary, kalina wonna, ciemierniki, wrzośce).

Każdy z weekendów poświęcony jest innej grupie roślin. Specjaliści z przyjemnością wyjawią tajniki uprawy rośli, opowiedzą o ich znaczeniu i biologii. Podczas spaceru z przewodnikiem można wiele się dowiedzieć o roślinach, które rosną bez podłoża, epifitach, które nie występują w naszej strefie klimatycznej (wśród roślin wyższych), zapoznać się z sukulentami, które przystosowały się do warunków skrajnie ubogich w wodę, czy posłuchać o roślinach wodnych i bluszczach.

Naszym gościom udostępniana jest także Panorama Natury – wystawa łącząca elementy geologii, paleobotaniki i paleozoologii, dająca wyobrażenie o ewolucji roślin i zwierząt od końca prekambru do czwartorzędu. Na tle panoramicznego obrazu, przedstawiającego piękno i tragedię życia minionego, zgromadzone są eksponaty: skały, odlewy, odciski, skamieniałe części przedstawicieli fauny i flory, wiele o unikatowej wartości.

Na zimowe weekendy przygotowany został kącik relaksacyjny, w którym można zasiąść wśród tropikalnych piękności i napić się kawy lub herbaty. Szklarnie, akwaria, Panoramę Natury oraz teren otwarty można też zwiedzać samodzielnie. Spacery z przewodnikiem odbywają się według harmonogramu.

Ogród będzie czynny dla zwiedzających w każdy weekend od 18 stycznia aż do 22 marca w godz. 9.00-16.00. Spacery z przewodnikiem odbywają się o godzinie 10.00, 11.30, 13.00 oraz 14.30. Wejście do Ogrodu Botanicznego od ulicy Świętokrzyskiej (przy punkcie sprzedaży roślin). Ceny biletów : 15 zł i 10 zł (ulgowy)

Harmonogram:

18-19.01 „Bromeliowe weekendy”, mgr inż. Karolina Sokołowska

25-26.01 „Bromeliowe weekendy”, mgr inż. Karolina Sokołowska

1-2.02 „Bluszczowa serenada”, mgr inż. Wioletta Foremska

8-9.02 „Bluszczowa serenada”, mgr inż. Wioletta Foremska

14-16.02 „Kaktusy i inne sukulenty”, Jacek Kański

22-23.02 „Rośliny wodne i bagienne”, mgr inż. Marcin Cieślik

29.02-1.03 „Bogactwo tropików”,  dr Magdalena Mularczyk

7-8.03 „Bogactwo tropików”, dr Magdalena Mularczyk

14-15.03 „Rośliny wodne i bagienne”, mgr inż. Marcin Cieślik

21-22.03 „Kaktusy i inne sukulenty” Jacek Kański

Dodane przez: Agata Kreska

16 Sty 2020

ostatnia modyfikacja: 25 Lut 2020