Ludzie / Wydarzenia

Złoty Medal UWr dla Mieczysława Łopatki

Głównym punktem Gali Sportu, która odbyła się 27 maja w hali Kompleksu Sportowego im. Prof. Józefa Juliana Ziółkowskiego, było wręczenie Mieczysławowi Łopatce Złotego Medalu Uniwersytetu Wrocławskiego. Odznaczenie wręczył rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Adam Jezierski.

Sobotnia gala przy ul. Przesmyckiego była kolejną imprezą na Uniwersytecie Wrocławskim, w której – poza władzami uczelni – wzięli udział wybitni polscy sportowcy, przedstawiciele władz samorządowych Wrocławia i Dolnego Śląska oraz liczni sympatycy sportu. Osobowość i autorytet Mieczysława Łopatki, legendarnego już koszykarza i trenera koszykówki, przyciągnęły całą plejadę gwiazd tej dyscypliny.

Gości przywitał honorowy przewodniczący komitetu organizacyjnego imprezy, prof. Marek Bojarski, który odczytał list okolicznościowy od Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i wygłosił laudację. Chwilę później prof. Adam Jezierski wręczył Złoty Medal głównemu bohaterowi imprezy. Mieczysław Łopatka odwdzięczył się, wręczając rektorom, byłemu i obecnemu, koszykarskie koszulki z ich nazwiskami – oraz z logotypami UWr i WKS „Śląsk” Wrocław, ukochanego klubu M. Łopatki.

W uroczystości uczestniczyli także – między innymi – prof. Zdzisław Latajka, były rektor UWr, prof. Jan Miodek, prorektorzy: prof. Jan Burdukiewicz i prof. Ryszard Cach, dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii prof. Karol Kiczka oraz kierownictwo administracji uczelni. Świat sportu reprezentowali członkowie zarządu Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu (w tym medaliści olimpijscy), koszykarze kilku pokoleń: reprezentanci Polski i mistrzowie Polski pod wodzą Mieczysława Łopatki – oraz mistrzowie, koledzy Mieczysława Łopatki z boiska z 1965 roku.

Atrakcją gali był mecz koszykówki mężczyzn o Puchar J.M. Rektora UWr, rozegrany przez drużynę Uniwersytetu Wrocławskiego (sekcja uczelniana trenera Macieja Zaremby, działająca w strukturach Uniwersyteckiego Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu) i zespół gwiazd WKS „Śląsk” Wrocław z Mieczysławem Łopatką w roli trenera. Wyrównana rywalizacja zakończyła się wygraną „Śląska” – 91:95 (24:25, 24:22, 16:25, 27:23). Punkty dla UWr zdobyli: Jan Peplinski – 30, Bartosz Wyrwas – 18, Karol Cidyło – 16, Tomasz Giniewski – 8, Jakub Siotor – 7, Paweł Martyniak – 5, Bartosz Pakuła (kapitan) – 3, Adam Grzesiak – 2, Bartosz Kossakowski – 2 (żadnych punktów nie zaliczyli Ckaxton Cody, Igor Sobotnik i Colakogu Ozan Emre). W „Śląsku” punktowali: Adrian Mroczek-Truskowski – 26, Mirosław Łopatka – 16, Jarosław Zyskowski – 13, Maciej Zieliński – 9, Grzegorz Mordzak – 9, Jerzy Kołodziejczak (kapitan) – 8, Robert Kościuk – 4, Piotr Nizioł – 4, Radosław Hyży – 3 i Marcin kowalski – 3.

O przestrzeganie przepisów na boisku zadbali sędziowie klasy międzynarodowej: Marek Ćmikiewicz i Dariusz Szczerba oraz sędzia Polskiej Ligi Koszykówki, Sławomir Moszakowski. Tytuł MVP, najlepszego zawodnika meczu, trafił w ręce Mirosława Łopatki. Najlepszy w drużynie „Śląska” okazał się Adrian Mroczek-Truskowski, a w zespole UWr – Jan Pepliński. Puchary obu drużynom oraz najlepszym zawodnikom wręczyli prof. Adam Jezierski i prof. Karol Kiczka. Część oficjalną imprezy poprowadził dziennikarz Wojciech Koerber, a organizatorami całej uroczystości był Uniwersytet Wrocławski (Sekcja Obiekty Sportowe) we współpracy z Regionalną Radą Olimpijską.

Dodane przez: Waldemar Pasikowski

30 maja 2017