Ludzie / Wydarzenia / Wydarzenia sportowe

Złoty Medal UWr dla Mieczysława Łopatki

W sobotę 27 maja o godz. 12.00 w hali Kompleksu Sportowego UWr im. Prof. Józefa Juliana Ziółkowskiego przy ul. Przesmyckiego, 10 odbędzie się Uroczysta Gala Sportu, na której Mieczysław Łopatka otrzyma Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego.

Medal wręczy prof. Adam Jezierski, rektor UWr. Nie obejdzie się również bez akcentu sportowego – meczu koszykówki mężczyzn o Puchar J.M. Rektora UWr, który zostanie rozegrany przez zespoły: Uniwersytetu Wrocławskiego   (sekcja uczelniana – trener Maciej Zaremba) i WKS „Śląsk” Wrocław (zespół gwiazd – trener Mieczysław Łopatka)

Mieczysław Łopatka – najwybitniejszy zawodnik w historii polskiej koszykówki, Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu, czterokrotny olimpijczyk w koszykówce (Rzym – 1960, Tokio – 1964, Meksyk – 1968, Monachium – 1972), „król strzelców” Mistrzostw Świata w Urugwaju – 1967, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski jako zawodnik, ośmiokrotny mistrz Polski jako trener – wszystkie tytuły i medale klubowe osiągnął z drużyną WKS „Śląsk” Wrocław.

Mieczysław Łopatka

Współpraca Mieczysława Łopatki z UWr trwa już 16 lat. Współpraca ma na celu propagowanie idei olimpijskiej wśród młodzieży poprzez organizację imprez i spotkań na terenie Dolnego Śląska. Przy wszystkich tych imprezach i spotkaniach Mieczysław  Łopatka podkreśla rolę współpracy z UWr i zasługi naszej uczelni przy promowaniu sportu oraz ruchu olimpijskiego w naszym regionie i w Polsce.

W okresie szesnastoletniej współpracy UWr z Regionalną Radą Olimpijską zorganizowano z inicjatywy Mieczysława Łopatki ok. 40 imprez na Uniwersytecie Wrocławskim oraz w różnych miejscowościach na Dolnym Śląsku. Dzięki tej  współpracy na naszej uczelni często gościli najwybitniejsi polscy sportowcy – medaliści olimpijscy, władze Polskiego Komitetu Olimpijskiego i polskich związków sportowych wielu dyscyplin.

Podczas Centralnych Dni Olimpijczyka w kwietniu 2011 roku, które odbyły się na Uniwersytecie Wrocławskim i w Kudowie Zdroju, (z udziałem ok. 200 polskich olimpijczyków), a zorganizowanych  przez naszą uczelnię i Regionalną Radę Olimpijską Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki wręczył Rektorowi UWr – Prof. Markowi Bojarskiemu Złoty Medal PKOL dla Uniwersytetu Wrocławskiego „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”. Medal jest obecnie stałym eksponatem   w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. O medal ten wystąpił do PKOL – Mieczysław Łopatka  – Prezes RROL, a nasza uczelnia jest jedyną  w Polsce (oprócz uczelni sportowych) wyróżniona tak wysokim odznaczeniem.

Najważniejsze imprezy współorganizowane z Mieczysławem Łopatką pod patronatem rektora UWr w ostatnich latach: 2008 – obchody Jubileuszu czterdziestolecia zdobycia brązowego medalu przez polskie  siatkarki na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku (1968), 2008  – Uroczysta Gala Olimpijska „ Pekin 2008” na UWr po powrocie  polskiej  reprezentacji  z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, 2009 –  uroczyste spotkanie w Sali Senatu UWr z drużyną wicemistrzów Europy  w koszykówce z 1963 przed Mistrzostwami Europy w koszykówce w Hali Ludowej, 2010 – Dolnośląskie Dni Olimpijczyka na Uniwersytecie Wrocławskim (w tym „Debata o wartościach w sporcie” w Sali Senatu), 2011 – Centralne Dni Olimpijczyka, organizowane wspólnie z Polskim Komitetem Olimpijskim, Regionalną Radą  Olimpijską i miastem Kudowa Zdrój, 2012 – promocja książki Wojciecha Koerbera „Olimpijczycy sprzed lat” w Sali Oratorium Marianum UWr, 2013 – Obchody Jubileuszu 50–lecia zdobycia srebrnego medalu Mistrzostw Europy przez polskich koszykarzy (Wrocław – 1963), 2013 – Światowa Konferencja Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów z udziałem 67 państw w Auli Leopoldyna UWr przed Mistrzostwami Świata w Podnoszeniu Ciężarów (Hala Ludowa) – współorganizacja z Polskim Związkiem  Podnoszenia Ciężarów,  2014 – Obchody Jubileuszu dwudziestolecia powstania Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu – (Aula Leopoldyna).

O przyznanie  Złotego  Medalu  UWr dla Mieczysława  Łopatki wystąpił Prof. Marek Bojarski – przewodniczący Rady Sportu UWr, rektor UWr dwóch kadencji latach 2008-2016.

Uroczystość będzie świętem uniwersyteckiego i wrocławskiego  sportu.

Waldemar Pasikowski

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz