Nauka / Wydarzenia

Zmarł prof. zw. dr hab. Stanisław Prędota

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 18 września 2021 roku zmarł prof. zw. dr hab. Stanisław Prędota.

Urodzony w Zaczarniu k. Tarnowa 1 lipca 1944 r.

Germanista i niderlandysta, językoznawca, autor ponad 300 prac naukowych, założyciel w 1990 roku Katedry Języka, Literatury i Kultury Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu UWr , wieloletni wicedyrektor Instytutu Filologii Germańskiej UWr, w latach 1982-1987 prodziekan Wydziału Filologicznego UWr. Wybitny badacz leksykografii, frazeologii i paremiologii niemieckiej i niderlandzkiej, autor licznych słowników, wieloletni redaktor naczelny najstarszego w Europie Środkowo-Wschodniej czasopisma niderlandystycznego Neerlandica Wratislaviensia.

W latach 1973-1982 członek zarządu ogólnoświatowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Niderlandystycznego (Internationale Vereniging voor Neerlandistiek, IVN), w latach 2010-2015 wiceprzewodniczący ogólnoświatowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Germanistycznego (Internationale Vereinigung für Germanistik, IVG), członek najstarszego holenderskiego towarzystwa naukowego Maatschappij der Nederlandse Letterkunde z siedzibą

w Lejdzie, członek New York Academy of Sciences, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Komisji Nauk Filologicznych Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Oficer Orderu Korony (Kroonorde, Królestwo Belgii).

Człowiek wielkiej dobroci i życzliwości.

Msza Święta i ceremonia pogrzebowa odbędą się 23 września 2021 r. (czwartek) o godzinie 11.00

na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Rektor i Senat Uniwersytetu Wrocławskiego

Dziekan i Rada Wydziału Filologicznego

Kierownictwo i pracownicy Katedry Filologii Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz