Ludzie

Zmarł Profesor Florian Ludwik Śmieja, Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Wrocławskiego

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 4 września 2019 roku w Mississauga w Kanadzie zmarł w wieku 94 lat Profesor dr h.c. Florian Ludwik Śmieja, hispanista, polonista, poeta, tłumacz, redaktor literackich periodyków emigracyjnych, Doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Profesor był uczniem Gimnazjum im. księcia Jana Opolskiego w Tarnowskich Górach, absolwentem University College w Cork oraz King’s College w Londynie. Wykładał przez wiele lat w School of Slavonic and East European Studies, London School of Economics, University of Nottingham w Wielkiej Brytanii oraz w Western Ontario University w London w Kanadzie. W latach 1991-1997 wykładał na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie prowadził wykłady dla studentów filologii polskiej i filologii hiszpańskiej.

Profesor F. Śmieja był wybitnym badaczem literatury hiszpańskiej i hispanoamerykańskiej, autorem licznych publikacji naukowych i przekładów. W 2015 roku został odznaczony przez króla Hiszpanii Filipa VI Cruz de Encomienda de la Orden de Isabel Católica. W 2011 roku otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Niestrudzenie budował mosty między środowiskiem literackim na emigracji i w Polsce. Był Mistrzem i Nauczycielem kilku pokoleń polskich hispanistów. Człowiek wielkiej mądrości, wyrozumiałości i dobroci.

Uroczystości żałobne odbędą się w Mississauga, w późniejszym terminie prochy Zmarłego zostaną złożone w Zabrzu-Kończycach.

Dodane przez: Monika Śliwa

5 Wrz 2019