Strona używa plików cookies więcej

Doktoranci / Ludzie / Pracownicy / Studenci / Wydarzenia

Zmarł Profesor Norbert Honsza

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 16 lipca 2020 roku zmarł Profesor Norbert Honsza urodzony w Wodzisławiu Śląskim 23 czerwca 1933 r.

Był wybitnym germanistą, którego badania nad twórczością Gerharta Hauptmanna, Karola Maya oraz nad literaturą popularną zdobyły międzynarodowe uznanie. Jako pełen pasji badacz i popularyzator nauki zwracał się ku najważniejszym problemom i postaciom niemieckiej literatury XX stulecia; zajmował się m.in. twórczością Petera Handkego, Heinricha Bölla, Güntera Grassa. Napisał kilkadziesiąt książek oraz kilkaset artykułów i innych publikacji.

Na Uniwersytecie Wrocławskim wykształcił kilka pokoleń germanistów, wywarł znaczący wpływ na kształt germanistyki wrocławskiej i polskiej. Był profesorem na uniwersytetach w Bochum i Hamburgu.

W latach 1975 – 1978 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Filologicznego. Był długoletnim kierownikiem Zakładu Literatury i Kultury Współczesnej Niemiec, Austrii i Szwajcarii w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, redaktorem czasopism naukowych i popularnonaukowych oraz serii wydawniczych.

Uroczystości żałobne odbędą się na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu w środę 22 lipca 2020 roku o godz. 12.00.

Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Dodane przez: Monika Śliwa

20 Lip 2020

ostatnia modyfikacja: 28 Lip 2020