Zmarła prof. Zofia Gaca-Dąbrowska

Z głębokim  żalem zawiadamiamy, że 20 grudnia 2021 roku zmarła profesor dr hab. Zofia Gaca-Dąbrowska, urodzona 26 grudnia 1927 roku w Jaktorowie.

Wybitna przedstawicielka polskiego bibliotekoznawstwa, badaczka historii bibliotek, filolog, autorka ponad 80 prac naukowych, ceniona nauczycielka akademicka,
wychowawczyni wielu pokoleń polskich bibliotekoznawców.

Przez wiele lat związana zawodowo z Uniwersytetem Wrocławskim, od 1973 roku z Instytutem Bibliotekoznawstwa, gdzie do 1997 roku kierowała Zakładem Bibliotekoznawstwa. Członkini Rady Naukowej Biblioteki Zakładu Naukowego im. Ossolińskich, przewodnicząca Komisji Bibliologii i Bibliotekoznawstwa Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego.

W naszej pamięci pozostanie jako wspaniały człowiek, wybitna uczona, autorytet dla kilku pokoleń studentów i badaczy.

Ceremonia pożegnania w gronie najbliższych odbędzie się dnia 30 grudnia 2021 roku w Kaplicy Gloria na Bielanach Wrocławskich. Prof. Zofia Gaca-Dąbrowska będzie pochowana w rodzinnym grobowcu w Poznaniu.
Msza święta zostanie odprawiona w czwartek 24 marca 2022 roku o godz. 18.00 w Kościele pw. św. Karola Boromeusza, ul. Krucza 58.

Dodane przez: Agata Kreska

23 gru 2021