Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Zmarła: 07.2020: prof. Anna Stroka, germanistka

10 lipca 2020 roku w wieku 97 lat zmarła profesor Anna Stroka.

Nestorka polskiej germanistyki, autorka licznych monografii i artykułów naukowych, nauczycielka wielu pokoleń studentów i badaczy.

Wieloletni pracownik Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Badaczka twórczości Arthura Schnitzlera, Carla i Gerharta Hauptmannów oraz innych autorów ze śląskim rodowodem.

Wychowała kilkuset magistrów filologii germańskiej i liczne grono doktorów, którzy współtworzą dziś polską germanistykę.

Pozostanie w naszej pamięci jako wybitna uczona, jako zaangażowany dydaktyk oraz jako cierpliwy i wyrozumiały wychowawca młodzieży akademickiej.

Anna Salomea Stroka urodziła się 15 kwietnia 1923 w Markowicach na Górnym Śląsku.

Po maturze w I Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu (1948) rozpoczęła studia germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, ukończone w 1953 roku. Po uzyskaniu promocji doktorskiej w 1962 roku została zatrudniona na uczelni jako pracownik naukowy. W 1974 roku została doktorem habilitowanym, a następnie wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego. Tytuł profesorski uzyskała w 1992 będąc pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego, zaś od 2002 roku była wykładowcą Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu.

Zajmowała się badaniami oraz opracowała publikacje dotyczące śląskiego laureata literackiej Nagrody Nobla Gerharta Hauptmannai jego brata Carla Hauptmanna. Napisała monografię na temat niemieckiej liryki oraz niemieckiego i austriackiego dramatu w okresie od XVIII. do XX. wieku. W 1982 roku opracowała i wydała edycję tragikomedii Szczury (Die Ratten) Gerharta Hauptmanna. Zajmowała się również redakcją i edycją kilku tomów dzieł zebranych (Sämtliche Werke) Carla Hauptmanna.

Była wieloletnim członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, Stowarzyszenia Germanistów Polskich, Gerhart-Hauptmann-Gesellschaft w Berlinie, Theodor Fontane Gesellschaft w Neuruppin oraz Goethe-Gesellschaft w Weimarze.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wtorek 14 lipca 2020 na cmentarzu w Parafii Św. Paschalisa w Raciborzu

Dodane przez: Monika Śliwa

13 lip 2020

ostatnia modyfikacja: 2 lis 2020