Pomagamy! / Studenci / Wydarzenia

Zostań Dawcą Szpiku na Uniwersytecie Wrocławskim!

Przed nami już XIII edycja projektu studenckiego HELPERS’ GENERATION! Czyli wspólnej akcji Studentów z Fundacją DKMS. Dzięki tej współpracy już ponad 130 tys. osób dołączyło do grona potencjalnych Dawców Szpiku, a ponad tysiąc z nich podzieliło się cząstką siebie, ratując życie chorym na nowotwory krwi Pacjentom.W tym roku po raz kolejny studenci i studentki Uniwersytetu Wrocławskiego włączają się w akcję! Dlaczego? Bo #dobrowraca.

KIEDY I GDZIE?
Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych
5 grudnia 10-14
6 grudnia 9-15
8 grudnia 11-17
9 grudnia 9-15:30
Biblioteka Uniwersytecka 6 grudnia 9:30-16:30
Wydział Nauk Społecznych 6 grudnia 9-16
Wydział Chemii 6 grudnia 10-15
Wydział Matematyki 7 grudnia 10-15
Wydział Filologiczny 8 grudnia 9:30-16:30
Wydział Nauk Biologicznych UWr, ul. Przybyszewskiego 63 9 grudnia 11-15
Wydział Nauk Biologicznych UWr, ul. Kanonia 10 grudnia 10-13

Kto może zostać dawcą?
każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia mieszkający na stałe w Polsce Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych polega na:
-przejściu wstępnego wywiadu medycznego,
-pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
-wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesiące. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.

Jakie są metody pobrania?
– pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 85% przypadków)
– pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 15% przypadków)

PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!

Dołącz do wydarzenia na fb!
Więcej informacji znajdziesz na www.dkms.pl

Dodane przez: Agata Mitek

26 lis 2021