Zwierciadła akustyczne na początek Bulwaru Fizyków

Na Bulwarze Zwierzyckiego pojawiły się dwa tajemnicze czarne obiekty z wklęsłymi i wypukłymi powierzchniami. To zwierciadła akustyczne, które dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu praw fizyki pozwalają na swobodną rozmowę osobom znajdującym się w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie. Zwierciadła to pierwszy etap budowy Bulwaru Fizyków – wyjątkowego w skali światowej ogrodu doświadczalnego.

Wizualizacja Bulwaru Fizyków - WIZUALIZACJA ZEGAR SŁONECZNY, SCENA NAUKI
Bulwar Fizyków – widok na Scenę Nauki i Zegar Słoneczny. Projekt: LAX laboratory for architectural experiments

– Bulwar Zwierzyckiego jest obecnie zapomniany, ale to urocze miejsce w centrum miasta ze wspaniałą aleją drzew i widokiem na Odrę. Postanowiliśmy stworzyć projekt jego rewitalizacji. Zależy nam na zagospodarowaniu przestrzeni bez wyrządzania krzywdy rosnącym tu platanom – mówi dr hab. Maciej Matyka z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr.

Projekt zakłada m.in. montaż czterech kolejnych atrakcji, które będą w przystępny sposób pokazywały działanie praw fizyki. Będą to: ogromny zegar słoneczny, tarcze obrotowe ze złudzeniami optycznymi, zabawka z opóźnionym dźwiękiem oraz platforma obrotowa.

– Wyjątkowość projektu polega na tym, że zostaną zaprojektowane urządzenia, które w tej formie nie zostały stworzone nigdzie indziej na świecie – tłumaczy Matyka.

Wizualizacja Bulwaru Fizyków - WIZUALIZACJA OD STRONY MOSTU POMORSKIEGO
Bulwar Fizyków – widok od strony Mostów Pomorskich. Projekt: LAX laboratory for architectural experiments

Dodatkową atrakcją będzie lapidarium geologiczne przedstawiające próbki skał i głazów na tle mapy Dolnego Śląska. Koncepcję lapidarium stworzono we współpracy z geologami z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, którzy sąsiadują z fizykami.

Ciekawym pomysłem jest budowa Sceny Nauki – niewielkiego amfiteatru na wolnym powietrzu, który najprawdopodobniej zostanie wyposażony w system nagłośnieniowy oraz ekran do wyświetlania obrazu z rzutnika. Dzięki niemu przy sprzyjającej pogodzie zajęcia ze studentami i wykłady popularnonaukowe przeniosą się na zewnątrz, gdzie będą mogli skorzystać z nich także przechodnie.

Przy Bulwarze Zwierzyckiego znajdują się również dwa muzea: Mineralogiczne i Geologiczne. Obecnie wejście do nich od strony bulwaru jest zamknięte, przede wszystkim ze względu na jego zaniedbany stan.

– Chcielibyśmy otworzyć budynek na odnowiony bulwar i sprawić, że to miejsce znowu zacznie tętnić życiem – mówi Matyka.

zdjęcie przedstawia fizyków zaangażowanych w budowę Bulwaru Fizyków - dra Remigiusza Durkę i dra Bartosza Strzlczyka
Dr Remigiusz Durka i dr Bartosz Strzelczyk z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. Fot. Aleksandra Draus

Zwierciadła akustyczne – oprócz rozmów na odległość – mają jeszcze dodatkowe właściwości: wzmacniają głos stojącej przed nim osoby, można w nim zobaczyć bulwar odbity do góry nogami, a także z perspektywy rybiego oka – zwierciadła pokazują obraz o kącie szerokim na ponad 200 stopni.

Projekt stworzyli wrocławscy architekci: Anna Grajper i Sebastian Dobiesz z firmy LAX (Laboratory for Architectural Experiments). Za konstrukcję zwierciadeł odpowiedzialny jest inżynier budownictwa Paweł Rogała, a za ich wykonanie firma LCM Wilbik.

Zagłosuj na projekt Bulwaru Fizyków

Zrewitalizowany Bulwar Zwierzyckiego z pewnością stanie się jedną z wizytówek Wrocławia, ale najpierw jego mieszkańcy zadecydują, czy projekt zostanie zrealizowany – już we wrześniu 2019 roku będzie można głosować na kolejny etap w ramach wyborów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Więcej informacji na stronie WBO.

Dodane przez: Aleksandra Draus

30 Lip 2019