Strona używa plików cookies więcej

Nauka / Wydarzenia / 29 Styczeń

Zwierzęcy suwereni w erze antropocenu. Dariusz Gzyra na UWr

Czy bogatsi o dyskusję o antropocenie wiemy lepiej, czym jest pozaludzka suwerenność zwierząt żyjących (możliwie) niezależnie od ludzi na własnych terytoriach i jak ją uszanować?

Pojęcie antropocenu dawno już przekroczyło obszar nauk geologicznych, stając się jednym z ważnych punktów odniesienia również rozważań z zakresu nauk humanistycznych, a także polityki. Niezależnie od tego, czy antropocen zostanie uznany za kolejną epokę geologiczną, teoretyzowanie o nim i problemach, które się z nim wiążą, może przynieść korzyści. Dyskurs wywołany nowym pojęciem daje nowe możliwości, ale i ma swoje pułapki. Z jednej strony stanowi analizę nadużyć ludzkiej władzy, z drugiej – braku samokontroli i postępującej bezsilności człowieka. Wiąże się z procesem zdobywania wiedzy, ale i bezlitośnie obnaża niewiedzę – co do anthropos, jego ofiar, relacji z nimi i środowiska, które jest miejscem zdarzeń. Stawia pytania o przyczyny antropopresji i po raz kolejny wskazuje, że pojęcia natury i kultury są wzajemnie przepuszczalne. Czy przy świadomości tego rodzaju ambiwalencji naprawcze projekty polityczne w rodzaju zoopolis Sue Donaldson i Willa Kymlicki, mogą mieć praktyczną wartość? Czy bogatsi o dyskusję o antropocenie wiemy lepiej czym jest pozaludzka suwerenność zwierząt żyjących (możliwie) niezależnie od ludzi na własnych terytoriach i jak ją uszanować?

Nad tymi kwestiami zastanowi się wspólnie z uczestnikami spotkania „Zwierzęcy suwereni w erze antropocenu” Dariusz Gzyra („Artes Liberales” UW), autor głośnej książki „Dziękuję za świńskie oczy”, bohater kolejnego seminarium z cyklu organizowanego przez Zakład Ekologii Behawioralnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie odbędzie się w budynku UWr przy ul.  Sienkiewicza 21 (sala 204). Początek o godz. 17:00. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku.

Fot. John Amis/Flickr/CC BY-NC 2.0

Dodane przez: Michał Raińczuk

27 Sty 2020

ostatnia modyfikacja: 4 Lut 2020