Żydowskie Żywe Historie, czyli festiwal Simcha na UWr

Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha odbywa się we Wrocławiu od dwudziestu jeden lat i jest jednym z trzech największych festiwali żydowskich w Polsce. "Simcha" w języku hebrajskim oznacza "radość" i to właśnie wspólne radosne świętowanie oraz odkrywanie bogactwa żydowskiej kultury jest hasłem przewodnim tej imprezy. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 1-7 czerwca. W programie festiwalu znajdziemy sporo nowych propozycji. Jedną z nich jest wyjątkowe spotkanie „Spotkanie z Żywymi Historiami”, podczas którego będziemy mogli indywidualnie porozmawiać z przedstawicielami społeczności żydowskiej i poznać ich prywatne historie, także te związane z trudnym okresem wojny.

Uniwersytet Wrocławski włącza się w organizację festiwalu Simacha i zaprasza na Spotkanie z Żywymi Historiami (1 czerwca, 16.00-20.00, gmach główny UWr). Będzie to unikatowa okazja do rozmowy twarzą w twarz z przedstawicielami społeczności żydowskiej z Wrocławia i Dolnego Śląska. Uczestnicy spotkań będą mieć szansę skonfrontowania swoich wyobrażeń o codziennym życiu, religijnych obyczajach, skomplikowanych tradycjach czy niejasnej historii narodu żydowskiego w trakcie bezpośredniego spotkania z Żywą Historią. Kontakt z drugą osobą pozwoli na zadanie nawet z pozoru błahych czy nieco prywatnych pytań. Spotkanie z Żywymi Historiami jest inspirowane wieloma podobnymi projektami organizowanymi zarówno w Polsce, jak i za granicą i ma na celu przyczyniać się do rozwoju edukacji z zakresu praw człowieka i różnorodności. Wymagane są wcześniejsze zapisy (zapisy@proarte.org.pl). Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich bez względu na wiek, ale proszą, by osobom poniżej 16 roku życia towarzyszył rodzic lub opiekun. Można zgłaszać się na spotkanie w grupach do czterech osób.

Celem projektu jest umożliwienie spotkania dwóch osób podczas rozmowy twarzą w twarz, wymiany myśli, doświadczeń i zweryfikowania swoich wyobrażeń czy poglądów. Ma to stworzyć platformę porozumienia i otwartego dialogu nastawionego na obalanie stereotypów, poszerzenie horyzontów i edukację, a także na doświadczeniu bezpośredniego kontaktu z drugą osobą, o który coraz trudniej w dzisiejszym cyfrowym świecie. Ma także szerzyć postawy otwartości na drugiego człowieka, przeciwdziałać stereotypom i uprzedzeniom.

Spotkania z Żywymi Historiami skierowane są do wszystkich osób, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę na temat kultury żydowskiej, sprawdzić, ile (nie)prawdy kryją w sobie stereotypy, a przede wszystkim spotkać się z drugim człowiekiem. Udział w rozmowach jest bezpłatny, wymagane są wcześniejsze zapisy (zapisy@proarte.org.pl).

O czym możesz usłyszeć rozmawiając z Żywymi Historiami?

• „Urodziłam się w 1931 roku w Łodzi. Jestem Polką pochodzenia żydowskiego. W czasie II wojny światowej mieszkałam m. in. w Łodzi i getcie w Krośniewicach, z której to miejscowości pochodziła moja mama, zasymilowana Żydówka. Jestem prawdziwym dzieckiem szczęścia. Koło mnie ginęli ludzie, a ja uchodziłam z życiem, choć niejednokrotnie kusiłam los. Uwielbiam życie, tańczyć, opowiadać i przekazywać doświadczenia zarówno te dobre, jak i złe – osobiste, z okresu Holocaustu czy Powstania Warszawskiego. Po to jestem na świecie, byrozmawiać z ludźmi. Przyjdź i wysłuchaj mojej historii. Dowiedz się, co widziałam i co czułam jako dziecko, gdy wybuchła wojna, co dla mnie oznaczało bycie Żydówką, ale zarazem i Polką. Poznaj w opowieściach moją rodzinę i przyjaciół z dawnych lat”.
  • „Nawiązując do niedawnego święta żydowskiego Pesach, niech motywem przewodnim naszego spotkania będzie PRZEJŚCIE. Oznaczać może ono nie tylko wyjście z niewoli do wolności, z bycia ludem Izraela do stawania się narodem Izraela. Kiedy Żydzi byli w niewoli egipskiej, Bóg obiecał Mojżeszowi, że On sam PRZEJDZIE przez ich świat i pomoże im w wychodzeniu z Micraim. PRZEJŚCIEM mogę również zatytułować też to, co robię w moim życiu zarówno artystycznym, jak i tym codziennym. Sama tytułuje się duszą żydowską… mistyczną, ciekawą i otwartą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o moich doświadczeniach duchowych, podstawach judaizmu o tym, dlaczego u Żydów wszystkie święta zaczynają się, jeśli by tak nazwać w duchu polskim – w Wigilię, czy też porozmawiać o narosłych na temat macy zabobonach to zapraszam do rozmowy”.
  • „Tylko 11 lat trwało moje szczęśliwe dzieciństwo. Potem przyszła pożoga… Potem przyszedł holocaust… Urodziłam się w 1928 roku w Kołomyi, gdzie moi rodzice prowadzili sklep. Najpierw dopadli nas sowieci, chwilę później Niemcy. Straciłam wtedy dwóch braci – jeden został zamordowany z rąk nazistów, drugi uciekł do Rosji i słuch o nim zaginął. Ja również miałam marne szanse na przeżycie. Rodzice wypchnęli mnie z „wagonu śmierci”, kiedy miałam ledwie kilkanaście lat. Od tej pory byłam zdana sama na siebie – bez bliskich, przyjaciół i pomocy. Tak mi się przynajmniej na początku wydawało. Ludzie są różni – i dobrzy, i źli. Ja miałam to szczęście, że na swojej drodze trafiałam na tych dobrych”.
  • „Jestem wszędobylski i bardzo ciekawy świata, moje szerokie zainteresowania prowadzą moje życie zaskakującymi ścieżkami. Najwięcej zagadek odnajduję w ludzkich oczach, a swoje miejsce w ich historiach. Mam świetną pamięć, poczucie humoru i niewybredny gust. Odnalazłem życiową misję w mojej pracy”.

Podczas Festiwalu Simcha część warsztatów prowadzić będą także naukowcy z Katedry Judaistyki UWr.

• 3 i 4 czerwca o godz. 14.00 Warsztaty językowe: język hebrajski; prowadzi mgr Tomasz Duda, wstęp wolny
  • 5 i 6 czerwca o godz. 14.00 Warsztaty językowe: język jidysz; prowadzi dr Anna Kałużna, wstęp wolny
  • 7 czerwca o godz. 14.00 Warsztaty językowe: język hebrajski biblijny; prowadzi Leszek Kwiatkowski, wstęp wolny

Cały program 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha znajduje się na stronie festiwalu.

Dodane przez: Agata Kreska

29 maja 2019