Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

„Żywioły” – muzyka i ekologia

„Żywioły” to projekt łączący muzykę i edukację ekologiczną, którego podstawą jest godzinny poemat symfoniczny autorstwa Pawła Pudło. Koncertowi towarzyszą zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników, studentów i doktorantów Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr.

Muzyczną opowieść o siłach natury zagra wielka orkiestra, instrumenty etniczne oraz zbudowane ze śmieci (recyklingowe). Ten niezwykły projekt łączy ziemię, wodę, powietrze, ogień i ludzkość. Symbolika żywiołów została użyta w projekcie ze względu na jej uniwersalną rozpoznawalność, proste skojarzenie z naturą i możliwość metaforycznego, artystycznego oddania procesów zachodzących w środowisku.

„Żywioły” skierowane są do szerokiego i zróżnicowanego grona odbiorców. Wydarzenie koncertowe, dzięki nowoczesnej i przystępnej muzyce symfonicznej, będzie atrakcyjne również dla osób spoza grona typowej publiczności filharmonicznej.

Artystyczne elementy projektu są punktem wyjścia do rozmów na temat aktualnych problemów świata, dotyczących szeroko rozumianej ekologii, recyklingu, gospodarowania zasobami naturalnymi, problemu smogu i jakości powietrza – słowem, świadomego funkcjonowania społeczeństw w środowisku naturalnym, dziś i w przyszłości. W ramach projektu „Żywioły” odbędą się także wykłady i warsztaty, współorganizowane przez Uniwersytet Wrocławski, Zamek Książ oraz Bibliotekę pod Atlantami.

Koncert odbędzie się 8.12.2018, o godz. 18:00
Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, sala koncertowa, ul. Słowackiego 4
Dyrygent – Bartosz Żurakowski
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Kamil Rogiński (multiinstrumentalista, muzyk zespołów R.U.T.A, ŜANĜO, Lelek oraz Percival).

Bilety można kupić na stronie filharmonii.
Więcej informacji na stronie projektu.


Paweł Pudło – kompozytor, reżyser kreatywny, producent. Tworzy autorskie projekty artystyczne oraz komponuje na specjalne zamówienia. Posiada w swoim dorobku utwory orkiestrowe, ale nie ogranicza się tylko do instrumentów klasycznych i łączy muzykę symfoniczną z innymi gatunkami: muzyką elektroniczną, etniczną, popem oraz rockiem.

Skomponował antywojenny koncert „War Horns”, który miał swoją premierę na festiwalu Solidarity of Arts 2015 w Gdańsku. Na zamówienie UEFA skomponował utwór orkiestrowo-chóralny, który był prezentowany w trakcie ceremonii przedmeczowych podczas EURO 2012. Jest pomysłodawcą, kompozytorem, reżyserem i producentem opery fantasy pt. „Violemi – The Slave of Delusion”. Projekt z 2010 roku, do którego zaangażował ponad 90 osób, jest jednocześnie największą niezależną produkcją muzyczną w Polsce. Projekt zebrał pozytywne opinie zarówno odbiorców, jak i krytyków branży muzycznej i filmowej. W roku 2011 dla Polskiej Organizacji Turystycznej skomponował muzykę, która była podstawą unikalnego spektaklu tanecznego w technologii 3D, zamówionego dla uświetnienia ceremonii otwarcia największych targów turystycznych na świecie, ITB Berlin 2011 Trade Show.

Współpracował m.in. z: Berliner Philharmoniker, Florence Opera, Orchestra Sinfonica De Barcelona, Malaysian Philharmonic Orchestra, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.


Wydarzenia towarzyszące:

  1. prezentacja płaskorzeźby autorstwa Pawła Stępnia – rzeźbiarza i założyciela firmy scenograficznej Pracownia Kreativa.
  2. warsztat „ekologia i design” w Bibliotece pod Atlantami w dniu 5 grudnia, poprowadzi ekodesigner Tytus Presiński (udział w zajęciach jest bezpłatny, wymaga rejestracji pod adresem mailowym galeria@atlanty.pl)
  3. wykłady i warsztaty w Zamku Książ w dniach 6-7 grudnia, prowadzone przez naukowców z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego (udział jest bezpłatny, wymaga rejestracji pod adresem mailowym k.byra@um.walbrzych.pl):

Warsztaty gleboznawcze

dr Bartosz Korabiewski
Profil glebowy, zanieczyszczenia gleby, rekultywacja.
Termin: 6 grudnia, godz. 10, godz. 11, godz. 12 Grupa wiekowa: pierwsze klasy szkoły podstawowej (każda z grup liczy około 25 uczniów)
Miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego, ul. Wańkowicza 13, 58-304 Wałbrzych

Wykład i warsztaty dendrologiczne

dr hab. Piotr Owczarek
Zanieczyszczenia atmosfery zapisane w słojach drzew.
Termin: 6 grudnia, godz. 13.00-14.00 (wykład), 14.00-16.00 (warsztaty) Grupa wiekowa: młodzież z Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu – 2 klasy około 50 osób łącznie (16 – 17 latkowie). Obie klasy najpierw uczestniczą w wykładzie następnie zostają na warsztatach.
Miejsce: Zamek Książ

Wykłady i pokazy meteorologiczno-klimatologiczne

dr inż. Hanna Ojrzyńska, dr Anetta Drzeniecka-Osiadacz, dr Tymoteusz Sawiński, mgr Marek Kowalczyk, mgr inż. Piotr Modzel
Zanieczyszczenia i ochrona atmosfery, system monitoringu jakości powietrza, m.in. wykorzystanie pyłomierzy i dronów w monitoringu i ochronie atmosfery, odnawialne źródła energii.
Termin: 7 grudnia

Wykłady (godz. 10.00, godz. 11.00, godz.12.00)

1. „Czy zje nas smog?” – godz. 10.00 – dzieci z klas 5 i 6 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 im. Stanisława Staszica – łącznie około 50 uczniów – dzieci wraz z opiekunami po wykładzie udają się na pokazy

2. „Co nas truje?” – godz. 11.00 – dzieci z klas 5 i 6 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 im. Komisji Edukacji Narodowej – łącznie około 50 uczniów – dzieci wraz z opiekunami po wykładzie udają się na pokazy

3. „Sytuacja meteorologiczna a jakość powietrza” – dzieci z klas 7 i 8 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 – łącznie około 50 uczniów – dzieci wraz z opiekunami po wykładzie udają się na pokazy

Pokazy (godz. 12.00-16.00):
Grupa wiekowa: bez ograniczeń

1. „Jak mierzymy jakość powietrza?” (pokaz: pyłomierz, dron, mobilna stacja meteo);

2. „Geoportal i aplikacja mobilna jako źródło wiedzy o jakości powietrza” (pokaz możliwości geoportalu – na komputerze + na telefonach komórkowych);

3. „Czy słońce i wiatr napędzą świat?” (pokaz z wykorzystaniem modeli elektrowni wiatrowych, paneli słonecznych itp.)

Miejsce: Zamek Książ

Wykład i warsztaty „Zielona infrastruktura przyszłością miast”
dr hab. Alicja Krzemińska
Miejskie systemy ekologiczne, zielona infrastruktura, nowoczesne technologie w architekturze miast oraz „zielona” energetyka w mieście.
Termin: 7 grudnia, godz. 11.00-12.00 Grupa wiekowa: młodzież i dorośli

Warsztaty „Miasto przyszłości jest w mojej głowie”
dr hab. Alicja Krzemińska
Termin: 7 grudnia, godz. 12.00-13.00 Grupa wiekowa: młodzież i dorośli
Grupa wiekowa: młodzież z Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu – 2 klasy około 50 osób łącznie (16 – 17 latkowie). Obie klasy uczestniczą w obu zajęciach
Miejsce: Zamek Książ

Wykład „Co Wałbrzych zawdzięcza zlodowaceniom?”
dr Andrzej Traczyk
Surowce naturalne (gliny ceramiczne, cegielnie, produkcja porcelany) oraz mini wystawa przedwojennych map geologicznych.
Termin: 7 grudnia, godz. 14,00 Grupa wiekowa: młodzież z Zespołu Szkół nr 7 w Wałbrzychu – 1 klasa około 25 osób (16 – 17 latkowie). Po wykładzie, obejrzeniu mini wystawy, młodzież będzie mieć zorganizowane darmowe zwiedzanie Muzeum.
Miejsce: Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, ul. 1-go Maja 9, 58-300 Wałbrzych

Wykład „Od dinozaurów i węgla kamiennego po nowe źródła energii”
dr hab. Agnieszka Latocha
Od dinozaurów i węgla kamiennego przez zanieczyszczenia i dewastację górniczą i przemysłową, po nowe źródła energii i rekultywację terenów pogórniczych – m.in. przykład Wałbrzycha.
Termin: 7 grudnia, godz. 14.00-15.00 Grupa wiekowa: młodzież z Zespołu Szkół Politechnicznych – „Energetyk” w Wałbrzychu – 2 klasy około 50 osób łącznie (16 – 17 latkowie).
Miejsce: Zamek Książ

Dodane przez: Agata Kreska

7 Lis 2018

ostatnia modyfikacja: 6 Gru 2018